Zgodnie z zapowiedzią zapraszamy do poznania nowych autorów na naszym blogu.
Dr. Blaženka Mičević jest założycielką i dyrektorem generalnym firmy Agrodet d.o.o. Z zawodu jest geodetą, ekspertem ds. administracji i zarządzania gruntami oraz licencjonowanym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, a firmę Agrodet założyła po ponad 12 latach pracy w zakresie zarządzania gruntami publicznymi i prywatnymi oraz w sektorze rolniczym.
Agrodet obecnie oferuje kompleksową usługę doradczą, skierowaną do wszystkich inwestorów w nieruchomości, zapewniając wszystko w jednym miejscu: doradztwo z zakresu rynku nieruchomości, geodezji, zarządzania gruntami, a także planowania przestrzennego, budownictwa, architektury oraz zagadnień własnościowych. Możliwość dostarczania tak szerokiego zakresu informacji w jednym miejscu jest kluczem do bezpiecznej i udanej inwestycji w nieruchomości w Chorwacji.
Oto artykuł, którego pani Blaženka dla Was przygotowała, przetłumaczony na język polski:
5 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę kupując dom w Chorwacji
W końcu postanowiłeś/aś, że chcesz kupić nieruchomość w Chorwacji, ale po prostu nie wiesz skąd zacząć i jakie pierwsze kroki podjąć. Zanim zaczniesz „polować na dom” w Chorwacji, oto 5 kluczowych rzeczy, o których musisz wiedzieć:
1. Czy można kupić nieruchomość w Chorwacji?
Jeśli jesteś obywatelem UE, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym z państw członkowskich UE przysługuje prawo własności nieruchomości w Chorwacji na takich samych warunkach, jak obywatelom tego kraju.
Przed dokonaniem zakupu koniecznie należy złożyć wniosek o nadanie osobistego numeru identyfikacyjnego (chorw. OIB), wydanego przez chorwacki Urząd skarbowy. Bez osobistego numeru identyfikacyjnego nie jest można podpisać żadnej umowy, ani założyć firmy w Chorwacji.
2. Koszty zakupu
Oprócz kosztów sprzedaży, możesz spodziewać się również następujących kosztów zakupu, które w większości przypadków pokrywa kupujący
Poświadczone tłumaczenie umowy: do 200 – 300 €
Usługi adwokackie: do 1,25% wartości umowy + VAT
Opłaty notarialne i rejestracyjne: około 200 €
Opłata agencyjna: zwykle 3% wartości kontraktu + VAT
Standardowa stawka VAT w Chorwacji wynosi 25% .
![](https://zielinskacrobiz.eu/wp-content/uploads/2022/05/erik-jan-leusink-mEO6pQcXL8-unsplash-1024x683.jpg)
Źródło: Erik Jan Leusink/Unsplash
3. Podatki
Kupując nieruchomość w Chorwacji, oprócz kosztów zakupu i sprzedaży, kupujący jest zobowiązany do zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości w wysokości 3% ceny sprzedaży nieruchomości.
To będzie wymagane w sytuacjach, gdy sprzedawca nie naliczył podatku od towarów i usług (VAT) od sprzedanej nieruchomości, co będzie ustalone w umowie sprzedaży lub widoczne na wystawionej przez sprzedawcę fakturze sprzedaży, od której naliczany jest podatek od towarów i usług (VAT). Jeżeli VAT został obliczony, musi być osobno wyszczególniony na fakturze.
W Republice Chorwacji notariusze zobowiązani są do dostarczenia kopii umowy sprzedaży do Urzędu skarbowego Republiki Chorwacji, który wyda decyzję o obowiązku zapłaty podatku od przeniesienia własności nieruchomości (PPN) za te nieruchomości, od których nie naliczono podatku VAT.
![](https://zielinskacrobiz.eu/wp-content/uploads/2022/08/gabrielle-henderson-HJckKnwCXxQ-unsplash.jpg)
Gabrielle Henderson/Unsplash
4. Sprawy własnościowe i ewidencja majątkowa
W Chorwacji obowiązuje podwójny system rejestracji nieruchomości: kataster (chorw. katastar) i księgi wieczyste (chorw. gruntovnica). W rzeczywistości oznacza to, że Twoja działka/nieruchomość (działka katastralna) musi być zarejestrowana w katastrze i księgach wieczystych pod tym samym tytułem, numerem działki, powierzchnią i opisem działki. Budynki muszą być wpisane do obu rejestrów. Ze względu na bardzo stare dane dotyczące nieruchomości i podwójną rejestrację nieruchomości mamy wiele problemów własnościowych z nieruchomościami. Najbardziej problematyczne dane dotyczą działek na terenie Dalmacji, w szczególności na wyspach. O tej sprawie pisaliśmy na naszej stronie internetowej.
W niektórych częściach Chorwacji w ciągu ostatnich 100 lat w katastrze i księgach wieczystych nie dokonano żadnych zmian, podczas gdy w rzeczywistości wiele się zmieniło. Prosimy więc o ostrożność, zwłaszcza osoby, które w tym zakresie nie korzystają z profesjonalnej pomocy. Zaznaczamy, że prawo własności nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży nie nabywa się automatycznie, ale przez wpis do księgi wieczystej.
![](https://zielinskacrobiz.eu/wp-content/uploads/2022/08/chuttersnap-awL_YCtPGv4-unsplash.jpg)
CHUTTERSNAP / Unsplash
5. Pozwolenia na budowę
Kupując mieszkanie lub dom należy dokładnie zapoznać się z dokumentacją dot. budynku, taką jak pozwolenie na budowę, pozwolenie na użytkowanie i świadectwo energetyczne. Sprzedający musi dostarczyć Ci wykonawcze pozwolenie na budowę lub inny odpowiedni dokument na budowę. Oprócz pozwolenia na budowę, równie ważne jest pozwolenie na użytkowanie, którego budynek nie może uzyskać, jeżeli odstąpiono od warunków zabudowy określonych w pozwoleniu na budowę lub innej stosownej ustawie budowlanej. Świadectwo energetyczne to dokument przedstawiający właściwości energetyczne budynku, sporządzane przez osoby upoważnione do certyfikacji energetycznej. Kupując nieruchomość, sprzedawca jest zobowiązany do przekazania świadectwa energetycznego lub jego kopii.
Nawiązując do wszystkiego, co powyżej już zostało napisane, gorąco zachęcam, żebyście podczas „polowania na dom” w Chorwacji skorzystali z profesjonalnej pomocy eksperta doświadczanego w zakresie zarządzania gruntami oraz licencjonowanego pośrednika w obrocie nieruchomościami.
Jeśli potrzebujesz takiej pomocy, nie wahaj się ze mną skontaktować pod adresem blazenka.micevic@agrodet.hr, z chęcią pomogę (proszę o kontakt w j. angielskim).
Powodzenia i do zobaczenia wkrótce w Chorwacji!