Model cross-border to jeden z najważniejszych trendów handlu online, który dotyczy zarówno firm B2B, jak i B2C. Według statystyk, globalny rynek cross-border B2C wzrośnie do kwoty 7,9 biliona dolarów do 2030 roku. Transgraniczny handel online w Europie wzrósł do 200 miliardów euro w 2023 roku.

Chociaż rynek e-commerce nie jest jeszcze maksymalnie rozwinięty w Chorwacji, to właśnie sprawia, że jego potencjał biznesowy jest wciąż do wykorzystania. Dane szacują, że do 2027 roku wartość chorwackiego sektora handlu elektronicznego wyniesie 2,2 mld USD, rosnąc rok do roku w tempie 11%.

Rozwój e-commerce szedł w parze z rozwojem technologii. Początki e-handlu w Chorwacji były naznaczone działalnością poprzez strony internetowe, które w międzyczasie stały się przyjazne dla urządzeń mobilnych, a potem pełnoprawnymi aplikacjami mobilnymi, a z czasem całymi platformami cyfrowymi, które oferują użytkownikom różnorodne możliwości zakupów online, offline i hybrydowych, dostosowując się do nawyków i potrzeb klientów. 

Dzisiejsze badania pokazują że Chorwaci preferują zakupy w krajowych sklepach, a za granicą kupują tylko, jeśli czegoś nie mogą znaleźć tutaj. Ważna jest dla nich szybkość i cena dostawy, więc prawdopodobnie to, wraz z gwarancją, jest głównym powodem, dla którego preferują krajowe sklepy.

Więcej o zmianach, które zaszły w chorwackim e-commerce pisaliśmy TUTAJ

Nadszedł czas superszybkiej dostawy

Chorwackie Stowarzyszenie eCommerce przeprowadziło w tym roku również nową ankietę na temat logistyki, w której sprzedawcy internetowi ocenili swoje zadowolenie z różnych usług dostaw. Krótko mówiąc, cena i warunki dostawy są nadal jedną z najważniejszych informacji, których klienci szukają w sklepie internetowym, a większość z nich w przypadku niepowodzenia dostawy będzie obwiniać sprzedawcę.

Czas dostawy

Większość dostaw dostarczana jest w przeciągu 1-2 dni roboczych (66%). Kolejne 31% otrzymuje towar w okresie 2 do 5 dni, a ważniejsza od szybkości jest jakość dostawy. Aż 10% sprzedawców internetowych nie wysyła takiego powiadomienia, a 4% z nich nie ma pewności, czy klienci otrzymają powiadomienie, czy nie. 

Najlepsza wysyłka to tania wysyłka 

Sprzedawcy: 31% sprzedawców internetowych płaci od 3,5 do 4 euro za dostawę na terenie Chorwacji, a 27% płaci ponad 4 euro. Tylko 9% sprzedawców detalicznych odkłada mniej niż 3 euro (bez VAT) na dostawę na terenie Republiki Chorwacji.

Klienci: Aż 54% klientów określiło cenę do 3 € jako akceptowalną dla paczek do 2 kg. Tylko 1% ankietowanych uważa, że ​​cena powyżej 4 euro jest akceptowalna przy dostawie paczek do 2 kg, a nawet 28% z nich kupuje tylko wtedy, gdy dostawa jest bezpłatna. Kupujący gotowi są czekać na towar dłużej jeśli kwota za jego dostawę wynosi mniej. Akceptowalny czas dostawy dla większości z nich (52%) to do pięciu dni roboczych, jednak aż 33% respondentów twierdzi, że jest w stanie zapłacić o 3 euro więcej za dostawę w tym samym dniu.

Forma dostawy

Wciąż rzadko wybieraną formą dostawy są paczkomaty, większość społeczeństwa preferuje dostawę do domu. Na dostawę kurierem decyduje się ok. 86% kupujących, na odbiór w oddziale/ magazynie 8%, a w punkcie odbioru tylko 6% kupujących. W przypadku dostaw sprzedawcy najczęściej wybierają GLS, DPD wspina się na drugie miejsce, a Hrvatska pošta spada na trzecie. 86% sprzedawców internetowych stwierdziło, że ich klienci otrzymują powiadomienie o wysłaniu towaru do dostawy, a najczęstszą formą wysyłania tego powiadomienia jest e-mail i SMS.

Chcesz rozwijać swój e-commerce za granicą? Chorwacja to właśnie miejsce w którym rozpoczniesz rozwijać sieć swojej sprzedaży na obszarze Bałkanów Zachodnich. Od ponad 10 lat pomagam przedsiębiorcom rozwijać swoje biznesy w Chorwacji, teraz także i ich sklepy internetowe. Skontaktuj się ze mną by także rozwinąć swój e-commerce w tym regionie.