E-commerce dalej rośnie w siłę i zyskuje na popularności także w Chorwacji. W zeszłym roku publikowaliśmy podsumowanie raportu za 2022 rok, o którym możecie przeczytać klikając link poniżej, a co zmieniło się lub nie od tego czasu?

https://zielinskacrobiz.eu/e-commerce-w-chorwacji/

Każdy rynek ma swoją specyfikę, a konsumenci swoje zwyczaje. Stowarzyszenie E-commerce Hrvatska, podaje nam bardziej szczegółowe informacje na temat preferencji zakupowych Chorwatów. Z danych wynika że aż 50%  chorwackich klientów robi zakupy w chorwackich sklepach internetowych i czują się bezpieczniej dokonując transakcji na właśnie takich stronach. Dla porównania tylko 8,2% klientów dokonuje zakupów w sklepach zagranicznych, co pokazuje jak istotne jest dopasowanie oferty do klienta i lokalizacja działań.

Decyzje zakupowe

Nowe badanie przeprowadzone wśród 1439 chorwackich klientów sklepów internetowych w listopadzie 2023 roku przez Stowarzyszenie eCommerce Chorwacja i Wyższą Szkołę Algebra wykazało, że 46% klientów robi zakupy online raz lub więcej razy miesięcznie, ale szczególnie interesujące w tegorocznym badaniu jest znaczący wzrost liczby klientów, którzy robią zakupy codziennie. Podczas gdy w ubiegłym roku było to 1%, w tym roku liczba ta wzrosła czterokrotnie do 3,9%. W przeciwieństwie do tego, w tym samym czasie nastąpił znaczący spadek liczby klientów robiących zakupy kilka razy w tygodniu, z 24,8% w ubiegłym roku do 14,7% w tym roku, a ich wydatki wahają się od 100 do 1000 euro rocznie. Wyniki zdecydowanie pokazują, że jeśli już konsument zacznie kupować online to wydaje on raczej większe kwoty (Ci, którzy wydali między 100 a 500 euro, stanowią 29,5% wszystkich klientów, podczas gdy ci, którzy wydali między 500 a 1000 euro, to 26,1%. Podobnie, udziały dwóch najbardziej hojnych kategorii są bardzo zbliżone, mamy 17,6% tych, którzy wydają 1000 – 2000 euro, a tych, którzy na zakupy online przeznaczają więcej niż 2000 euro, jest łącznie 17,4%.). Chorwaccy konsumenci lubią kupować produkty przecenione, często szukając tej najlepszej cenowo opcji, jednak dla kupujących online nie wydaje się to być tak istotnym czynnikiem. Część z nich wyszukuje ofertę najniższą cenowo, inni tego nie robią, natomiast 88% uznaje za pozytywnie wpływa na nich jeśli sprzedający posiada szeroką ofertę produktów promocyjnych.

Płatności

Co zaskakujące Chorwaci obawiają się bezpieczeństwa danych przy płatności kartą i często wybierają inne opcje zapłaty. Tym samym istotna jest dla nich opcja zapłaty przy odbiorze. Mimo że płatności kartą to niemal 35% rynku, to płatność gotówką przy odbiorze to aż 31% wszystkich płatności. Z badań wynika że chodzi głównie o bezpieczeństwo strony, które zapewnić może np. certyfikat potwierdzający bezpieczne zakupy, który funkcjonuje w Chorwacji lub rzetelne opinie użytkowników. Jeśli chodzi o inne opcje płatności pośrednikiem płatności który jest najczęściej wybieranym jest PayPal, dalej bezpośrednia płatność na konto sprzedawcy i AirCash. Nie ma tutaj natomiast firm zajmujących się płatnościami po dostawie lub płatnościami ratalnymi stąd niewielu z nich korzysta z tej opcji.

Co i kto kupuje?

Co się natomiast nie zmieniło? Profil zakupowy – Niezmiennie od kilku lat Chorwaci najczęściej kupują przez internet odzież i obuwie (40%), a w kolejnych kategoriach są to urządzenia elektroniczne z 13,1%, produkty kosmetyczne z 9,7%, meble z 6% oraz artykuły spożywcze i bilety na wydarzenia, które mają po 5,5% udziału. A kto kupuje? Największą grupą odbiorców są Millenialsi (użytkownicy w wieku 27-42 lata) którzy posiadają wyższe wykształcenie.

W zachowaniach zakupowych Chorwatów na przestrzeni lat zdecydowanie można dostrzec długoterminowe trendy które pokrywają się ze zwyczajami zakupowymi Polaków i innych Europejczyków. Trzeba natomiast pamiętać, że każdy rynek jest inny i wymaga działań lokalizacyjnych, dostosowanych do potrzeb konkretnego konsumenta. Polska jest dużym rynkiem i warto zauważyć że nasz rodzimy sektor e-commerce jest znacznie bardziej rozwinięty niż jego chorwacki odpowiednik. Co za tym idzie konkurencja w Chorwacji nie jest tak duża i wciąż istnieje przestrzeń dla nowych firm i sklepów które chcą rozszerzyć swoją działalność w Chorwacji, a także rozważają w przyszłości ekspansję na inne kraje bałkańskie, które są kilka lat „wstecz” w porównaniu do rynku chorwackiego.

Potrzebujesz pomocy w ekspansji swojego sklepu internetowego do Chorwacji? Skontaktuj się ze mną a przejdziemy tę drogę razem i wspólnie z moim zespołem pomożemy Ci z sukcesem otworzyć działalność na w Chorwacji.