Webinarium nt. rynku nieruchomości w Chorwacji

7 lutego 2022 roku Natalia Zielińska porozmawiała z Wojciechem Wojewódzkimo nt. rynku nieruchomości w Chorwacji: o procedurach i pułapkach biurokratycznych związanych z kupnem nieruchomości, o cenach zarówno na wybrzeżu, jak i w kontynentalnej części Chorwacji oraz o zmianach zachodzących na tym rynku (w tym też o nadchodzących zmianach wynikających z wejścia Chorwacji do strefy euro w 2023 roku). Wojtek także odpowidział na pytanie, z jakimi wyzwaniami spotykają się Polacy, którzy w Chorwacji kupują nieruchomości (deweloperzy, inwestorzy, osoby prywatne) oraz podpowiedział, na co warto zwrócić szczególną uwagę, zaczynając poszukiwanie odpowiedniej nieruchomości w tym pięknym kraju. Była też mowa o życiu w Chorwacji, doświadczeniach współpracy z Chorwatami oraz o różnicach kulturowo-biznesowych między Polską a Chorwacją.
Całą rozmowę można obejrzeć tutaj, a poniżej przytaczamy jej kluczowe punkty:

Dlaczego warto korzystać z usług agencji nieruchomości w Chorwacji?

Wojciech wymienił kilka powodów dlaczego:

1. Agencje zapewniają bezpieczeństwo transakcji oferując nieruchomości, które już zostały sprawdzone pod względem prawnym.
Mianowicie na rynku chorwackim oferowano jest dużo nieruchomości, które mają nie do końca czyste papiery (np. mają wielu właścicieli lub nie posiadają wszystkich potrzebnych pozwoleń). Aby po podpisaniu umowy wpisać się do katastru i ksiąg wieczystych (chorw. zemljišne knjige), wszystkie papiery muszą być czyste, więc warto o to zadbać. O precyzyjność papierów warto zadbać także po to, by móc ewentualnie później sprzedać nieruchomość.
2. Agencje dostosowują ceny do realiów rynku
3. Agencje w swojej ofercie zapewniają także usługi: prawnika, notariusza oraz tłumacza przysięgłego (językiem urzędowym jest j. chorwacki, ale można sporządzić umowę dwujęzyczną).

Wojciech wymienił także niektóre zmiany zachodzące na chorwackim rynku nieruchomości:

1. coraz większy popyt – coraz więcej zapytań o kupno nieruchomości w Chorwacji, w tym także z Polski
2. pojawienie się dużej liczby doradców indywidualnych, czasem o podejrzanej jakości usług
3. zmiana modelu zakupu nieruchomości
Zaznaczył także, że klienci kupują nieruchomości planując inwestycję bardziej długoterminowo (minimalny przedział: kiedyś 5-6 lat, obecnie zaś ok. 10 lat). Mianowicie większość osób kupując nieruchomość postanawia mieszkać w niej poza sezonem, wynajmując ją podczas sezonu turystycznego. Uwzględniając także wzrost cen nieruchomości, wynika z tego całkiem satysfakcjonujący zwrot inwestycji.

Miha Rekar/Unsplash

Zakup nieruchomości

Wojciech udzielił kilku wskazówek nt. zakupu nieruchomości w Chorwacji:
Nieruchomość można kupić na osobę prywatną lub na firmę.
Opłata skarbowa na osobę prywatną wynosi 3% od transakcji ( z obsługą prawną itd. ok. 6% – jeśli planujemy 100 000 euro wydać na nieruchomość, 6000 należy liczyć jak koszty transakcji)
Jeśli kupujemy nieruchomość na firmę,  dobrym rozwiązaniem jest kupowanie nowych nieruchomości. W ich cenach zawarty jest podatek VAT (25% od nowych nieruchomości ), który można odliczyć.
Ze względu na to, że amortyzacja nieruchomości w Chorwacji jest na poziomie 10% rocznie, dobrze zarządzając nieruchomością można założyć firmę w Chorwacji, kupić nieruchomość i później na poziomie 10 lat nie płacić podatku, mając tylko zwroty z zarządzania tą inwestycją.

Z kolei ziemię rolną mogą kupować tylko Chorwaci. Ten przepis można obejść zakładając firmę w Chorwacji.

Ceny nieruchomości w Chorwacji

Słowami eksperta, ceny nieruchomości w Chorwacji bardzo się różnią ze względu na następujące czynniki:
1. Czy chcemy kupić dom czy apartament
2. Czy chcemy mieć nieruchomość tylko i wyłącznie dla siebie, czy chcemy ją wynajmować, by zwrócić zainwestowane pieniądze
3. Wymagania lokalizacyjne:
Np. jeśli chcemy mieć dom w pierwszej linii od morza, ceny będą dosyć wysokie (realne ceny wynoszą między 200-300 000 euro), natomiast całkiem ciekawą nieruchomość można znaleźć już za 100 000 euro. Wojciech podał konkretny przykład ceny domku, którą niedawno zaoferował klientowi: domek pow. 50m2, z działką 250m2, 1 km prostej linii od morza, której cena wynosiła 50 000 euro.
Ze względu na wejście Chorwacji do strefy euro w 2023 roku spodziewany jest dodatkowy wzrost cen nieruchomości

Więcej informacji o aktualnych cenach nierochumości znajdziesz tutaj.

Z kolei jeśli chodzi o zakup działki, Wojciech ocenia, że realny termin realizacji budowy w Chorwacji to ok. 3-5 lat (tylko uzyskanie potrzebnych pozwoleń zajmie minimalnie jeden rok).

W tym kontekście podkreślił bardzo ważną kwestię: Należy rozróżniać rodzaje działek w Chorwacji (najlepiej zapytać eksperta): budowlane, turystyczne (T1, T2, T3) oraz rolne, które mają pewne ograniczenia. Innymi słowy, zakup działki na świetnej lokalizacji wcale nie gwarantuje możliwości wybudowania na niej wymarzonej nieruchomości.

Poprosił także o ostrożność w sprawie wpłacania zaliczek:
Jeśli chcemy wpłacić jakąkolwiek zaliczkę za nieruchomość, wcześniej należy sprawdzić papiery (gdyby się później okazało, że transakcja jest nie do zrobienia, bardzo trudno będzie odzyskać te pieniądze). Poza tym warto na żywo sprawdzić, jak wygląda nieruchomość (w towarzystwie fachowca), by się upewnić, że warto w nią zainwestować.

Współpraca z Chorwatami

Refleksje pana Wojtka dot. 16-letniego doświadczenia współpracy z Chorwatami:
– “Na początku było dużo euforii, z czasem coraz więcej dystansu.”
– “Najwięcej potencjału biznesowego wynika z tego, że Chorwaci są troszkę leniwi
– “problem we współpracy: Chorwaci są trochę oporni na zmiany
– “nawiązywanie kontaktów to podstawa do prowadzenia biznesu w Chorwacji , ale trzeba mieć osobistą siłę by z nich skorzystać”,

Mianowicie budowanie relacji w Chorwacji jest niesamowicie ważne, ale warto ustalić pewne granice. Oglądając dyskusję dowiecie się także m. in., jak zachować pewien dystans budując sieć kontaktów w Chorwacji, dlaczego warto na wszystko mieć rachunki oraz wielu innych ciekawostek dot. nieruchomości i nie tylko.

💡Wniosek dyskusji:
Do inwestycji w Chorwacji należy podchodzić z optymizmem, ale ostrożnie.
Zapraszamy! 🙂