Jeżeli szukasz informacji na temat zakupu i następnie wynajmu krótkoterminowego nieruchomości w Chorwacji, na pewno zastanawiasz się także nad kwestię kategoryzacji apartamentów i domów wypoczynkowych.
Oto kilka przydatnych wskazówek:

Tak jak widać w tabelach poniżej, wymagania różnią się w zależności od tego, czy obiekt budowlany, w którym mieszczą się apartamenty (lub cały dom wypoczynkowy) uznawany jest za obiekt “istniejący” , czy “nowy”.


Obiekt jest uznawany za obiekt istniejący (chorw. „postojeći objekt”), jeżeli spełnia jeden z następujących warunków:
1. nadano mu status obiektu istniejącego.
2. został wybudowany do 31 grudnia 2007 r., niezależnie od pierwotnie określonego sposobu użytkowania budynku oraz późniejszych przebudów lub remontów.
3. uzyskał Decyzję o legalizacji samowoli budowlanej
Wszystkie inne obiekty uznawane są za nowe.

Źródło: Erik Jan Leusink/Unsplash

Ze względu na to, że ten czynnik częściowo wpływa też na wymagania dot. wyposażenia apartamentu, przytaczam też wymiary łóżek wymagane dla poszczególnych kategorii.

Warto tutaj zaznaczyć, że w Chorwacji pojęcie “jednosobni apartman” (“apartament jednopokojowy”) to apartament składający się z jednej sypialni oraz jednego pokoju dziennego (kawalerka, czyli samodzielne mieszkanie jednopokojowe = chorw. “studio apartman” /”garsonjera”). W związku z tym, “moduł jednopokojowy” w chorw. przepisach (tak jak widać w tabelach) obejmuje jedną sypialnię + pokój dzienny, czyli tak naprawdę dwa pokoje.]


Oprócz kwestii powierzchni apartamentów i wymiarów łóżek, większość wymagań dotyczy wyposażenia apartamentów. Na kategorie 4* i 5* apartamenty należy wyposażyć m. in. w klimatyzację (wymagane także dla 3* ) i łazienkę/i wymiarów 4,5-5,5 m² (4*) lub 5,5-6,5 m² (5*) oraz zapewnić parking (zadaszony dla 5*).

W tym artyukle zostały wymienione podstawowe kryteria dot. kategoryzacji, a pełną listę w j. chorwackim chętnie Ci podeślę drogą mailową. Jest tam bardzo dużo innych szczegółów, o które warto zadbać wyposażając apartamenty, najlepiej konsultując się z lokalnymi ekspertami.