Jeżeli szukasz informacji na temat zakupu i następnie wynajmu krótkoterminowego nieruchomości w Chorwacji, na pewno zastanawiasz się także nad kwestię kategoryzacji apartamentów i domów wypoczynkowych.
Oto kilka przydatnych wskazówek:
Tak jak widać w tabelach poniżej, wymagania różnią się w zależności od tego, czy obiekt budowlany, w którym mieszczą się apartamenty (lub cały dom wypoczynkowy) uznawany jest za obiekt “istniejący” , czy “nowy”.
Obiekt jest uznawany za obiekt istniejący (chorw. „postojeći objekt”), jeżeli spełnia jeden z następujących warunków:
1. nadano mu status obiektu istniejącego.
2. został wybudowany do 31 grudnia 2007 r., niezależnie od pierwotnie określonego sposobu użytkowania budynku oraz późniejszych przebudów lub remontów.
3. uzyskał Decyzję o legalizacji samowoli budowlanej
Wszystkie inne obiekty uznawane są za nowe.
Ze względu na to, że ten czynnik częściowo wpływa też na wymagania dot. wyposażenia apartamentu, przytaczam też wymiary łóżek wymagane dla poszczególnych kategorii.
Warto tutaj zaznaczyć, że w Chorwacji pojęcie “jednosobni apartman” (“apartament jednopokojowy”) to apartament składający się z jednej sypialni oraz jednego pokoju dziennego (kawalerka, czyli samodzielne mieszkanie jednopokojowe = chorw. “studio apartman” /”garsonjera”). W związku z tym, “moduł jednopokojowy” w chorw. przepisach (tak jak widać w tabelach) obejmuje jedną sypialnię + pokój dzienny, czyli tak naprawdę dwa pokoje.]
Oprócz kwestii powierzchni apartamentów i wymiarów łóżek, większość wymagań dotyczy wyposażenia apartamentów. Na kategorie 4* i 5* apartamenty należy wyposażyć m. in. w klimatyzację (wymagane także dla 3* ) i łazienkę/i wymiarów 4,5-5,5 m² (4*) lub 5,5-6,5 m² (5*) oraz zapewnić parking (zadaszony dla 5*).
W tym artyukle zostały wymienione podstawowe kryteria dot. kategoryzacji, a pełną listę w j. chorwackim chętnie Ci podeślę drogą mailową. Jest tam bardzo dużo innych szczegółów, o które warto zadbać wyposażając apartamenty, najlepiej konsultując się z lokalnymi ekspertami.