Historyczny dzień dla Chorwacji: Oficjalne otwarcie Mostu Pelješac

Po wielu latach oczekiwania, 26 lipca 2022 roku, Most Peljesac (chorw. Pelješki most) wreszcie został oddany do użytku. W ten sposób, po ponad 300 latach Chorwacja została ponownie połączona na całej swojej długości.

Most ma 2404 m długości, 22,5 metra szerokości (4 pasy: 2 pasy ruchu i 2 pasy awaryjne) i 55 metrów wysokości. Został zaprojektowany tak, by bez problemu mogły przepływać pod nim statki zmierzające do Neum i dalej.

Grgo Jelavic/Pixell

Historia Mostu Pelješac w pigułce

Projekt mostu realizowany był od kilkunastu lat:
Koncepcja budowy mostu pomiędzy stałym lądem, a półwyspem Pelješac, została publicznie ogłoszona w 2005 r. i w tym samym roku zostały rozpoczęte pierwsze prace przygotowawcze, które wkrótce zostały przerwane ze względu na stanowczy protest przeciwko budowie mostu ze strony Bośni i Hercegowiny.
W roku 2012 podjęto decyzję o rezygnacji z budowy mostu na rzecz budowy autostrady pomiędzy Ploče a Dubrovnikiem przez terytorium BiH.
Studium wykonalności przeprowadzone przy finansowym wsparciu UE wskazało w grudniu 2013 rekomendację dla kontynuacji budowy mostu.
Inwestycja ruszyła na dobre dopiero kilka lat temu (w lutym 2018), gdy Komisja Europejska ogłosiła, że dofinansuje budowę kwotą 357 mln EUR. Potem termin zakończenia budowy był jeszcze kilka razy przekładany, ostatnio z powodu pandemii koronawirusa.
Przetarg na wznowienie budowy mostu w 2018 r. wygrała chińska firma China Road and Bridge Corporation,pokonując między innymi austriacką firmę Strabag i konsorcjum włosko-tureckie Astaldi- IC İçtaş İnşaat.
W styczniu 2019 r. rozpoczęto realizację projektu budowy mostu.
Ze względu na silne wiatry wiejące w tym rejonie – o prędkości do 41 m na sekundę, projekt i budowa napotkały szereg wyzwań. Takie warunki wymagały odpowiedniego sprzętu do prac, zapewniającego odpowiednią odporność na wiatr, korozję i stabilność.

28 lipca 2021 r. zakończone zostały prace przy konstrukcji mostu Pelješac: zamontowany wtedy zostały ostatni (165) element stalowej konstrukcji mostu.

Bozidar Vukicevic/Cropix

Do projektu wykorzystano sześć żurawi wieżowych T7020-12H (IL) chińskiej firmy Zoomlion i sześć dźwigów budowlanych SC200EB (BWM-3S).
Za budowę dróg dojazdowych, tuneli, mostów i wiaduktów na odcinkach dojazdowych odpowiedzialne są austriacka firma Strabagoraz grecka firma Avax.
Projekt mostu opracowali inżynierowie z Chorwacji i Słowenii: Jure Radić i Marjan Pipenbaher.
Most jest strategiczną inwestycją dla Chorwacji, która w ten sposób uniezależnia się komunikacyjnie od Bośni i Hercegowiny.
Most ma znacząco ułatwić podróże samochodem na południe Chorwacji: podróżujący na półwysep Peljesac i do Dubrownika nie będą już musieli przejeżdżać przez terytorium Bośni i Hercegowiny (tzw. korytarz w Neum).

Matko Begovic/Pixell

Uroczyste otwarcie odbyło się w godzinach wieczornych 26 lipca, a samochód Nevera firmy Rimac Automobili był pierwszym samochodem, który oficjalnie przejechał po moście.

Źródło: Rimac Automobili