Przychody na rynku outsourcingu IT mają osiągnąć 304,70 mln USD w 2024 roku. Oczekuje się, że przychody będą wykazywać roczną stopę wzrostu (CAGR 2024-2029) na poziomie 9,17%, co spowoduje osiągnięcie wolumenu rynku na poziomie 472,40 mln USD do 2029 roku.

Wysoka jakość pracy i doskonałe referencje coraz bardziej przyciągają międzynarodowe firmy do powierzania swojej strategii produktowej i rozwoju chorwackim firmom. Inwestorzy najczęściej skupiają swoje zasoby w contact call centres czy outsourcingu IT. Ten trend świadczy o wysoko wykwalifikowanej sile roboczej kraju, konkurencyjnych kosztach i zaangażowaniu w innowacje. Chorwacja wprowadziła polityki i inicjatywy zachęcające do inwestycji zagranicznych i rozwoju biznesu. Rząd oferuje ulgi podatkowe, uproszczone procedury zakładania działalności gospodarczej oraz wspierające ramy prawne. Jako członek Unii Europejskiej oraz Schengen, firmy mogą łatwo działać w innych państwach członkowskich UE, co dodatkowo rozszerza ich zasięg i potencjał wzrostu.

W porównaniu z innymi uznanymi europejskimi krajami, takimi jak Portugalia i Czechy, Chorwacja ma niższą średnią płacę. Czyni ją to atrakcyjnym miejscem do przeniesienia części swojego biznesu, ponieważ można zaoszczędzić na kosztach pracy, jednocześnie otrzymując usługi o wysokiej jakości.”

Minimalna płaca w Chorwacji w roku 2024 na pełny etat (40h/tyg) to 840 EUR brutto, co przekłada się na 700 EUR netto. Ponadto Chorwacja oferuje wysoce konkurencyjne ceny za usługi outsourcingu IT. W innym miejscu, przedsiębiorcy technologiczni poszukujący najlepszej lokalizacji biznesowej są zachęcani do przyjazdu do Chorwacji prostą kalkulacją: „Średnia stawka godzinowa programisty rozwijającego aplikacje w Chorwacji wynosi 37-74 dolarów, co jest niższe od tego, co niemiecki lub szwajcarski programista by policzył (50-99 dolarów za godzinę).” Połączenie niższych kosztów pracy i usług wysokiej jakości zapewnia solidny stosunek korzyści do kosztów dla firm zlecających usługi do Chorwacji. 

Chorwacja oferuje trzy formy zatrudnienia pracownika

Ugovor o radu – odpowiednik naszej umowy o pracę

Ugovor o djelu – odpowiednik umowy zlecenie

Autorski ugovor – odpowiednik umowy o dzieło

Nowoczesne centra danych są również kluczową częścią infrastruktury IT Chorwacji. Te centra oferują najwyższej klasy sprzęt i udogodnienia, zapewniając bezpieczne i efektywne przechowywanie oraz transfer danych. Biura, co-workingi i wynajmy biurek to także wzrastający w Chorwacji, a głównie w Zagrzebiu trend. Uniwersytety w kraju co roku kształcą dużą liczbę wykwalifikowanych specjalistów, którzy są dobrze zaznajomieni z najnowszymi trendami technologicznymi. Chorwacja oferuje doskonałe uniwersytety IT/technologiczne oraz wysokiej jakości deweloperów, z dużym naciskiem na umiejętności praktyczne. W 2020 roku około 30% wszystkich studentów było zapisanych na kierunki STEM, a liczba ta ma wzrosnąć w nadchodzących latach. Warto podkreślić, że średni europejski wskaźnik nowych specjalistów ICT wchodzących na rynek wynosi 6%. Dla porównania, zasób umiejętności w Chorwacji wzrósł o około 19% (2020). Poza umiejętnościami technologicznymi Chorwatów biegle posługuje się angielskim, a także innymi językami europejskimi, takimi jak niemiecki czy włoski co jest korzystne przy obsłudze zróżnicowanych rynków.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o więcej o możliwościach outsourcingowych w Chorwacji, skontaktuj się z nami na natalia@zielinskacrobiz.eu i porozmawiajmy o możliwościach dla Twojego biznesu.