Czy posiadasz lub planujesz zakup gruntów rolnych żeby na
nich budować?
Sprawdziliśmy przegląd podstawowych zasad i ile kosztuje
przekształcenie.
Aby legalnie zrealizować swój pomysł, potrzebujesz przekształcenia gruntu, co wymaga zarówno czasu, jak i pieniędzy. Przekształcenia gruntów rolnych reguluje ustawa Prawo o gruntach rolnych i odbywa się zgodnie z dokumentami planistycznymi i innymi przepisami.
Przed złożeniem wniosku o przekształcenie należy dokładnie przestudiować sytuację w planach zagospodarowania przestrzennego. Na stronach Systemu Informacji o Planowaniu Przestrzennym można poznać przeznaczenie każdej działki.
Warunki przekształcenia
Kluczowym czynnikiem wpływającym na możliwość przekształcenia gruntów rolnych w grunty budowlane jest położenie gruntu. Jeśli Twoja działka znajduje się w strefie budowy lub w pobliżu strefy budowy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że prośba zostanie zatwierdzona, niż gdyby działka znajdowała się całkowicie poza strefą budowy.
Teren w strefie budowy
Gdy teren znajduje się w strefie budowy, konwersja jest znacznie prostsza. Konieczne jest udowodnienie posiadania uprawnień do budowy, co umożliwia uzyskanie lokalizacji i pozwolenia na budowę. To daje ci prawo do zamiany rodzaju działki.
Teren poza strefą budowy
Jeżeli teren znajduje się poza strefą zabudowy, należy wystąpić o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. W takim przypadku Ministerstwo Rolnictwa również powinno wydać pozytywną opinię.
Jednocześnie konieczne jest odpowiednie uzasadnienie i udowodnienie zainteresowania konwersją. Na przykład rozwiązywanie kwestii mieszkaniowych, budowa obiektów handlowych, budowa obiektów turystycznych itp.
Procedury w procesie przekształcenia
W celu przekształcenia gruntu rolnego w budowlany należy złożyć wniosek o przekształcenie do wydziału planowania przestrzennego, budownictwa i ochrony środowiska gminy lub miasta, w którym się znajduje działka.
We wniosku należy określić część ewidencyjną, wyjaśnić chęć przekształcenia gruntu oraz określić planowany projekt budowlany (opis projektu, rodzaj i wielkość budynku). Do wniosku należy dołączyć kopię planu katastralnego.
Jeżeli chcesz dokonać przekształcenia gruntu rolnego poza terenem budowy, musisz wystąpić o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, co oznacza, że wniosek będzie rozpatrywany dopiero podczas realizacji kolejnych zmian planu zagospodarowania przestrzennego miasta lub gminy. Przekształcenie będzie możliwe, jeśli zostaną spełnione warunki prawne i Ministerstwo Rolnictwa we współpracy z jednostką samorządu terytorialnego (gmina, miasto, powiat) oceni, że przekształcenie jest korzystne dla społeczności i nie szkodzi środowisku.
Wysokość opłaty za przekształcenie
Wysokość opłaty przekształceniowej zależy od rodzaju i położenia gruntu rolnego. Za przebudowę wnoszona jest jednorazowa opłata według powierzchni działki budowlanej ustalonej na podstawie lokalizacji i pozwolenia na budowę.
Dla gruntów rolnych, które znajdują się poza granicami terenu budowy, a po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego wchodzą w teren budowy, wysokość odszkodowania wynosi 50% średniej wartości gruntu w granicach terenu budowy, albo 70 proc. średniej wartości gruntu, jeżeli jest to grunt szczególnie cenny i grunty orne użytki rolne (kategorie P1 i P2).
Od gruntów rolnych, na których zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego dopuszczono budowę, opłata wynosi 2,5% średniej wartości gruntu, a za przekształcenie gruntów rolnych szczególnie cennych i wartościowych w obrębie strefy zabudowy opłata wynosi 5% płaci się średnią wartość gruntu.
Istnieją również wyjątki
Prawo przewiduje wyjątki, więc np. możesz zostać zwolniony z opłaty, jeśli budujesz w swoim gospodarstwie specjalnie do tego celu przeznaczone obiekty lub jeśli budujesz budynek mieszkalny o powierzchni brutto do 400 m2.
Potrzebujesz wsparcia/ pomocy w prowadzeniu swoich projektów w Chorwacji?
Napisz do nas : hello@zielinskacrobiz.eu