Światowy trend podróżowania ze względów zdrowotnych wpłynął na rozwój turystyki zdrowotnej, co wskazuje także na duży potencjał gospodarczy właśnie tego typu turystyki. Znaczenie i potrzebę rozwoju przypisuje się kierunkom o wyraźnej sezonowości i nierównomiernym rozwoju turystycznym. Turystyka zdrowotna uznawana jest za jeden z trzech głównych segmentów kluczowych dla rozwoju chorwackiej turystyki.
Szacuje się, że tempo wzrostu turystyki zdrowotnej wynosi około 20% rocznie, a szacuje się, że Chorwacja generuje około 150 milionów euro rocznie z turystyki zdrowotnej. Goście rozpoznają Chorwację jako destynację dla stomatologii, okulistyki, ortopedii, medycyny estetycznej, a nawet onkologii, a Wspólnota Turystyki Zdrowotnej HGK promuje silniejszy rozwój tej niszy poprzez otwieranie nowych rynków i kanałów promocji, sieciowanie oraz edukację.
Biorąc pod uwagę istotne zalety Chorwacji do rozwoju turystyki zdrowotnej, które obejmują przede wszystkim świadczenie usług zdrowotnych na wysokim poziomie, wykwalifikowany personel, piękno przyrody i sprzyjający klimat, bliskość dużych rynków, dostępność licznych zasobów naturalnych oraz konkurencyjne ceny, turystyka zdrowotna ma duży potencjał wzrostu. Pomimo naturalnych predyspozycji do rozwoju turystyki zdrowotnej, zasoby te nie są w pełni wykorzystywane.
Turystyka zdrowotna w Chorwacji ma długą tradycje sięgającą czasów rzymskich, kiedy to powstały łaźnie termalne, prywatne miejsca wypoczynku i domy letniskowe. W połowie XIX wieku przy źródłach ciepłej wody mineralnej powstały uzdrowiska turystyczne, które podkreślały znaczenie regeneracji i leczenia organizmu. To wtedy powstały pierwsze organizacje turystyczne, m.in. Towarzystwo Higieniczne i Towarzystwo Uzdrowiskowe.
W Chorwacji zaczyna się duża fala inwestycji kapitałowych, czyli inwestycji w turystykę zdrowotną, a w pierwszej fazie rusza inwestycja w 13 obiektów, w tym także na północy kraju. Chorwacja inwestuje znaczne środki w rozwój turystyki medycznej. Na przykład, rząd przeznaczył 60 milionów euro z budżetu krajowego i funduszy europejskich na projekty w tym sektorze. Przykłady takich inwestycji to rozbudowa uzdrowisk, budowa nowych hoteli oraz modernizacja infrastruktury. Uzdrowiska klimatyczne otwierają się w Opatiji, Crikvenicy, Vela i Mali Losinj, na Rabie, Skradzie i Delicach. Opatija jest uważana za miejscowość turystyki uzdrowiskowej, która oferuje programy talasoterapii z inhalacjami wody morskiej, ciepłymi masażami podwodnymi i wibracyjnymi oraz zabiegami modelującymi sylwetkę z elektroterapią i termoterapią. Obecna oferta turystyki zdrowotnej obejmuje cały kraj, ale zwiększona koncentracja występuje w przybrzeżnej i północno-zachodniej Chorwacji, zwłaszcza w regionie Kvarner, na Istrii, w okręgach północnej Chorwacji i na obszarze Zagrzebia.
Większość centrów odnowy biologicznej, uzdrowisk i łaźni termalnych jest własnością prywatną i ma charakter rynkowy, reprezentując tym samym średnie i małe przedsiębiorstwa. Ten sektor podzielony jest na trzy dziedziny: uzdrowiska, specjalne szpitale rehabilitacyjne oraz centra odnowy biologicznej (wellness) w sektorze prywatnym i publicznym. Usługi zdrowotne w turystyce zdrowotnej mogą być świadczone przez placówki medyczne, spółki prowadzące działalność medyczną i prywatnych praktyków medycznych. Usługi uzdrowiskowe mogą być świadczone tylko przez specjalistyczne szpitale i uzdrowiska. Usługi medycznego wellness mogą być świadczone przez placówki medyczne, spółki prowadzące działalność medyczną, prywatnych praktyków medycznych, ambulatoria turystyczne i inne podmioty prawne, które zgodnie z przepisami prowadzą działalność hotelarską i/lub świadczą usługi turystyczne. Placówki medyczne i prywatni praktycy medyczni mogą świadczyć usługi zdrowotne w turystyce zdrowotnej tylko poza limitami określonymi przez Chorwacki Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych.
Wydanie zestawu przepisów dotyczących turystyki zdrowotnej stworzyło warunki do szczegółowego uregulowania świadczenia usług medycznych. Zapewniono możliwość rejestracji w Rejestrze Turystyki Zdrowotnej, dzięki czemu zarejestrowani usługodawcy zyskają dodatkową widoczność i promocję.
Dla polskich przedsiębiorców oznacza to wiele możliwości w zakresie turystyki medycznej w Chorwacji. Inwestycje w istniejące obiekty, rozwijanie nowych projektów lub współpraca z chorwackimi partnerami. To tylko kilka z potencjalnych możliwości:
- Inwestycje w infrastrukturę: Modernizacja uzdrowisk i hoteli może być atrakcyjnym polem do inwestycji.
- Partnerstwa z lokalnymi przedsiębiorcami: Współpraca z chorwackimi firmami może otworzyć drzwi do lokalnego rynku.
- Rozwój usług wellness i medycznych: Wprowadzenie innowacyjnych usług wellness może przyciągnąć nowych klientów.