Każdy kryzys to szansa. Tym samym pandemia w Chorwacji przyniosła nową świeżość i od dawna oczekiwaną oddolną inicjatywę przedsiębiorczą, w którą jestem zaangażowana od pierwszego dnia – Stowarzyszenie Głos Przedsiębiorców.
Inicjatywa została zapoczątkowana przez grupę przedsiębiorców, którzy zauważyli, że w tak newralgicznym gospodarczo momencie, w przestrzeni publicznej nie ma głosów z sektora prywatnego. Ponadto świadomości powagi chwili i konsekwencji, jakie mogą spotkać chorwacka gospodarkę była minimalna. Rząd wprowadzał absurdalne programy pomocowe, małe firmy upadały. To był ten moment…
Dziś stowarzyszenie liczy ponad 19 000 członków i jest autorem kilku ważnych inicjatyw:
1. Podczas pandemii:
- Jako pierwsi publicznie zażądaliśmy zniesienia obowiązku opłacania składek i innych świadczeń przedsiębiorców, jako pierwsi domagaliśmy się rozszerzenia działań antykryzysowych i tym samym przyczyniliśmy się do rozszerzenia rządowego programu dla przedsiębiorców (m.in. przez włączenie firm sezonowych, agencji turystycznych itp.)
- Wynegocjowaliśmy, aby płacenia podatku VAT dokonywało się po zapłacie rachunku, nie po jego wystawieniu, jak to do tej pory miało miejsce
- Zareagowaliśmy w odpowiednim czasie i wywalczyliśmy ponowne otwarcie centrów fitness i siłowni po tym, jak nielogiczną decyzją zakazano prowadzenia centrów fitness i siłowni w żupani splicko-dalmatyńskiej.
2. „UGP chroni tutaj!” (chorw. “Ovdje štiti UGP”) – wszyscy członkowie, wobec których inspekcja (wszelkiego rodzaju nadzór turystyczny, podatkowy itp.) zachowuje się nieprofesjonalnie (np. zle intepretuje regulamin czy wymusza łapówkę) mogą zgłosić takie zachowanie.
UGP udziela wsparcia prawnego a wszelkie próby niesprawiedliwego i nieuzasadnionego zamknięcia obiektów są podawane do wiadomości publicznej.
3. HR 2.0 Organizacja terytorialna – postulat zniesienia niewydolnych jednostek samorządu terytorialnego przez co Chorwacja może zaoszczędzić co najmniej miliard kun rocznie.
4. #EUtransparency – każda osoba, która zauważy przestępstwa lub nadużycia w ramach funduszy EU, może złożyć anonimowe zgłoszenie za pośrednictwem naszej strony.
Następnie wniosek zostanie rozpatrzony przez naszą ekipę fachowców , w skład której wchodzą prawnicy i eksperci ds. funduszy unijnych
5. Działalność humanitarna – w grudniu 2021 otwarto mobilne centrum przedsiębiorczości w miejscowości Petrinja, w której rok wcześniej (29.12.2020) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6.3 w skali Richtera.
6. Bezpłatne przewalutowanie kapitału zakładowego: Według wstępnych decyzji chorwackich władz (jak już pisaliśmy), wszystkie firmy miały zapłacić ok. 2500 HRK/ok. 332 euro (opłaty notarialne) za przewalutowanie w KRS-ie. W przypadku, gdyby tego nie zrobiły w wyznaczonym terminie (w ciągu trzech lat po wejściu Chorwacji do strefy euro), groziłyby im kary pieniężne (6630 euro + 920 euro dla prezesa danej firmy). Dzięki staraniom UGP, 15.11.2022 premier Chorwacji oznajmił, że przewalutowanie kapitału zakładowego odbędzie się jednak bez żadnych opłat dla przedsiębiorców.
Więcej szczegółów o działalności UGP znajdziesz tutaj.