Podczas tegorocznej największej na świecie oceny win w Londynie, w ramach  20. edycji Decanter World Wine Awards Chorwacja zdobyła 25 złotych, 129 srebrnych i 204 brązowych medali . Nawet osiem sztuk złota trafia do Istrii. Jak wyglada ten rynek i skad wynika ten potencjal chorwackich win?

Uprawa winorośli i winiarstwo w Republice Chorwacji mają długą i bogatą tradycję, ponadto na niektórych obszarach Chorwacji stanowią jedyną możliwą gałąź rolnictwa. Ze względu na różne warunki klimatyczne i glebowe obszary geograficzne uprawy winorośli w Republice Chorwacji są podzielone na cztery regiony: Slavonia i chorwackie Podunavlje, środkowa górzysta Chorwacja, chorwacka Istria i Kvarner oraz Dalmacja.Dzięki różnorodności warunków klimatycznych i glebowych Chorwacja posiada dużą liczbę autochtonicznych odmian –   az  258 odmian, z czego około 200 jest rekomendowanych jako odmiany do produkcji win o chronionej nazwie pochodzenia (ZOI).

Jakie sa najpopularniejsze odmiany chorwackich win ?

Według Agencji ds. Płatności w Rolnictwie, Rybołówstwie i Rozwoju Wsi najbardziej reprezentowanymi odmianami są Graševina (32% powierzchni), Malvazija Istria (11,5% powierzchni) i Plavac mali crni (10,1% powierzchni).
Od czasu przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej obowiązuje system oznaczania win etykietą chronioną. Umowa akcesyjna na poziomie UE uznała 16 chorwackich chronionych nazw pochodzenia wina (ZOI). Po przystąpieniu Republiki Chorwacji do UE dwie kolejne etykiety pochodzenia wina zostały objęte ochroną na wniosek producentów .

Produkcja, import i eksport wina

Według danych GUS produkcja wina w 2021 roku wyniosła 765 tys. hl wina, co oznacza spadek o 4,4% w stosunku do 2020 roku. Według wstępnych danych CBS w okresie od stycznia do października 2022 r. sprowadzono wina o wartości 33,9 mln euro, co oznacza wzrost o 16,6% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. Ilościowo w okresie styczeń-październik import wyniósł 21 070 t i odnotował spadek w stosunku do analogicznego okresu 2021 r. o 8,8%.

Eksport wina w okresie od stycznia do października 2022 roku wyniósł 15,9 mln euro, co oznacza wzrost o 14,2% w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku. Ilościowo w okresie styczeń-październik eksport wyniósł 3 806 t i odnotował wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2021 r. o 5,6%. W okresie od stycznia do października 2022 r. w segmencie win zrealizowano ujemne saldo handlu zagranicznego, tj. deficyt w wysokości 18,0 mln euro.

Republika Chorwacji importuje najwięcej win pod względem obserwowanej wartości z krajów członkowskich Unii Europejskiej 64,5%, natomiast import z krajów CEFTA wynosi 33,9%. Spośród krajów obserwowanych najwięcej importujemy wina z Macedonii Północnej, której udział wartościowy w całkowitym imporcie w okresie styczeń-październik 2022 r. wynosi 23,3%.

Najważniejszym kierunkiem eksportu w okresie styczeń-październik 2022 r. jest Bośnia i Hercegowina, której udział wartościowy w eksporcie ogółem wynosi 32,9%

Gdzie kupowac sprawdzone chorwackie wina?

Wybierając chorwackie wino, ważne jest, aby dowiedzieć się o jego pochodzeniu, producencie i cechach, które czynią je wyjątkowym.

Oto kilka kroków, jak wybrać i gdzie kupić zweryfikowane autochtoniczne rodzaje chorwackich win:

  • Edukacja na temat wina: Zanim zdecydujesz się na zakup, ważne jest, aby zapoznać się z różnymi rodzajami wina, ich cechami i obszarami produkcji. strona Vinopedia stanowi bogate źródło informacji o winach, uprawie winorośli i produkcji wina. Tutaj znajdziesz informacje o najwyższej jakości producentach, handlowcach i instytucjach zajmujących się produkcją wina.
  • Odwiedź lokalne winiarnie: jeśli masz taką możliwość, odwiedź lokalne winiarnie i skosztuj win prosto ze źródła. To świetny sposób, aby poznać producentów, dowiedzieć się więcej o procesie produkcji i wybrać wino, które najlepiej odpowiada Twoim gustom.
  • Kupuj od zaufanych sprzedawców: Kupując wino, ważne jest, aby wybierać zaufanych sprzedawców, którzy oferują wysokiej jakości i autentyczne wina. Sprawdź recenzje i rekomendacje innych klientów, aby mieć pewność jakości kupowanego wina.
  • Zwróć uwagę na etykietę: Etykieta na butelce wina może dostarczyć wielu informacji o winie. Oprócz nazwy producenta i rocznika szukaj etykiet wskazujących na pochodzenie wina, jakość i inne ważne informacje.
  • Skonsultuj się z sommelierami: Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj wina wybrać, skonsultuj się z profesjonalistami winiarskimi, takimi jak sommelierzy. Mogą udzielić porad ekspertów i zaleceń w oparciu o Twoje preferencje.

 

Zainteresował Cię ten temat?

Napisz do nas : hello@zielinskacrobiz.eu

Planujesz wakacje w Chorwacji ? Odwiedź nasz blog i sprawdź informacje z pierwszej reki!