Chorwacja zachęca wyspami, możliwościami inwestycji i śródziemnomorskim klimatem. Według danych Statista, Chorwacja była jedynym krajem UE, w którym sektor podróży i turystyki nie tylko odzyskał, ale także przekroczył swój wkład w PKB sprzed pandemii w 2022 roku. Ten sektor stanowił prawie 26 procent PKB Chorwacji. W poście o najnowszych zmianach na rynku nieruchomości informowaliśmy jak wyglądają ceny na rynku, jak się zmieniają i w jakich regionach warto zakupić nieruchomość.

A jak wyglądają formalności?
  • Czy Polak może zakupić nieruchomość w Chorwacji?
  • Dom? Apartament? Ziemia rolna? Czy są ograniczenia?
  • Jakie są koszty zakupu? Czy istnieją koszty ukryte?
  • Czy potrzeba prawnika / agencji nieruchomości do formalności?

To zapewne tylko kilka z pytań które mogą pojawić się przy okazji rozważania zakupu nieruchomości w Chorwacji

Obywatele państw członkowskich UE/EFTA oraz podmioty prawne z państw członkowskich UE/EFTA mogą nabywać prawo własności na tych samych zasadach co obywatele chorwaccy i podmioty prawne z siedzibą w Chorwacji, bez konieczności uzyskiwania zgody Ministerstwa Sprawiedliwości, natomiast z obowiązkiem posiadania numeru OIB. Od lipca 2023 istnieje także możliwość zakupu ziemi rolnej już nie tylko jako firma ale także jako osoba prywatna posiadająca obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej. 

 

Na co uważać?

Pierwszym krokiem przy zakupie nieruchomości powinno być sprawdzenie czy nie jest ona zadłużona i ilu ma właścicieli. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nieruchomości w Chorwacji były często przekazywane z pokolenia na pokolenie i mogą mieć wielu legalnych właścicieli. Kiedykolwiek istnieje zobowiązanie, spór, dług lub odpowiedzialność związana z nieruchomością, jest to zapisane w rejestrze gruntów. 

Formalności

Zawarcie prekontraktu, czy też umowy wstępnej to częsty zabieg stosowany przy zakupie nieruchomości i pozwala ominąć spory, nieporozumienia czy straty. Należy zwrócić uwagę na to, że czasem właściciele mogą zawierać umowy z więcej niż jednym kupującym. Pierwszy kupujący, który zarejestruje się w księdze wieczystej, staje się legalnym właścicielem, nawet jeśli inni zapłacili za nieruchomość, a rozwiązanie takiego sporu prawnego może zająć lata. Prawo własności nie jest tutaj przyznawane automatycznie wraz z zakupem nieruchomości, a nowy właściciel musi zarejestrować swój zakup we właściwym rejestrze (zemljišna knjiga). Żądanie wpisania jako właściciel nieruchomości musi zostać złożone do właściwego sądu rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą, w określonym czasie po zakupie.

 

Finansowanie

Nie ma obowiązku posiadania konta bankowego w Chorwacji. Oprócz kosztów samej nieruchomości można wziąć pod uwagę możliwość wzięcia kredytu. Jako obywatele Unii Europejskiej można ubiegać się o kredyt w Chorwacji natomiast może to zostać utrudnione ze względu na brak obywatelstwa chorwackiego czy też zarobki pochodzące wyłącznie z innych krajów niż Chorwacja. W tym wypadku przez bank zostanie przeprowadzona ewaluacja nieruchomości, przy której mogą obowiązywać opłaty.

 

Koszty

Koszt oficjalnego tłumacza sądowego obecnego przy notariuszu – Jest to wymaganie prawne, mające na celu zapewnienie, że rozumiesz, co podpisujesz. 

Podatek od transferu nieruchomości (porez na promet nekretnina) – obowiązkowy podatek dla każdego kto staje się właścicielem nieruchomości niezależnie czy to dziedziczenie/zakup/darowizna. Stawka wynosi 3% wartości rynkowej nieruchomości w chwili jej nabycia. Istnieją odestępstwa.

Wpis do rejestru (zemljišna knjiga) – obowiązkowy wpis potwierdzający prawo własności

Przy całym procesie warto skorzystać z pomocy konsultanta, biura nieruchomości czy też prawnika który zna rynek chorwacki i wie na co uważać przy procesie zakupu. 

Zaoszczędź swój czas i skontaktuj się ze mną a pomogę Ci przejść przez ten proces sprawnie i zgodnie z prawem. Napisz na natalia@zielinskacrobiz.eu albo użyj formularza kontaktowego by porozmawiać o Twojej inwestycji w Chorwacji.