Rynek nieruchomości w Chorwacji w czasie pandemii

W ciągu ostatnich dwóch lat na chorwackim rynku nieruchomości kontynuowany był trend wzrostu cen, mimo skutków pandemii koronawirusa oraz aż dwóch silnych trzęsień ziemi, które miały miejsce w marcu i grudniu 2020 r.
Według Głównego Urzędu Statystycznego w ostatnim kwartale 2021 r. ceny nieruchomości w Chorwacji wzrosły średnio o 9,1 proc. w całym kraju w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r. W Zagrzebiu ceny mieszkań wzrosły w ostatnim kwartale 2021 roku o 8,7 proc., podczas gdy ceny na wybrzeżu wzrosły o prawie 12 proc.
W ubiegłym roku największy był popyt na mieszkania o powierzchni 50 i 60 mkw., podczas gdy tylko 5 proc. nabywców szukało mieszkań o powierzchni 100 mkw. Szczególnie w Zagrzebiu najbardziej poszukiwane są mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania o powierzchni 40 i 50 mkw.

Źródło: Anton Sharov/Unsplash

Średnie ceny nieruchomości w Chorwacji

Średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania w Zagrzebiu wynosi obecnie 2297 euro, podczas gdy za metr kwadratowy domu wynosi ona 1441 euro.

W kontekście Zagrzebia należy podkreślić, że nadal największą popularnością cieszą się mieszkania w centrum miasta (w skrajnych przypadkach ceny sięgają aż 6 do 8 tysiąc euro za mkw), natomiast odnotowano także duży wzrost popytu na domy o powierzchni 75 do 150 m2, znajdujące się w Żupanii Zagrzebskiej, czyli w okolicach stolicy. Tak samo jak w przypadku większych mieszkań (powyżej 60 mkw), na rynku jest dużo domów mających ponad 150 mkw, na które popyt jest stosunkowo niski, więc bardzo trudno jest je sprzedać.

Ceny nieruchomości w Chorwacji

Źródło: Njuškalo.hr

Ceny nieruchomości na chorwackim wybrzeżu w 2022 roku

W ciągu ostatnich dwóch lat ceny ofertowe mieszkań na wybrzeżu wzrosły, więc wynoszą one średnio: w Splicie 2974 euro za mkw (+11,24%), w Zadarze 2398 euro (+12,37%) oraz w Rovinju 3336 euro (+28,21%). W Dubrowniku, który jako jedyny z wymienionych miast odnotował spadek, średnia cena za mkw wynosi 3575 euro (-6,61%). Ceny mieszkań w Rijece w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły o 22 procent, więc teraz średnia cena na metr kwadratowy wynosi 1879 euro. Jeśli chodzi o średnie ceny domów, w Dubrowniku za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 4151 euro, w Splicie 2033 euro, a w Rovinju 2620 euro.

Na mapie powyżej widać średnie ceny nieruchomości mieszkaniowych w Chorwacji w pierwszej połowie 2022 roku. Mapa została przygotowana na podstawie badań strony njuškalo.hr, jednego z najpopularniejszych w Chorwacji serwisów z ogłoszeniami kupna i najmu nieruchomości.

Agencje nieruchomości oferujące polskojęzyczną obsługę

Opereta Nekretnine, kontakt: w.wojewodzki@planetcash.hr
DOGMA Nieruchomości, kontakt: joanna@dogma-nieruchomosci.com
Nestovia, kontakt: poczta@nestovia.com
Greg-Consulting Grzegorz Gurbała, kontakt: biuro@greg-nieruchomosci.pl

Najpopularniejsze internetowe serwisy z ogłoszeniami kupna i najmu nieruchomości

Njuškalo.hr (w j. chorwackim)

Crozilla.com (w j. chorwackim, angielskim i niemieckim)

Index.hr (w j. chorwackim)

Oglasnik.hr (w j. chorwackim)

Mojdom-nekretnine.hr (w j. chorwackim i angielskim)

Źródło: Erik Jan Leusink/Unsplash

Przydatne słówka

Oto kilka przydatnych słówek, które mogłyby przydać się osobom, które zamierzają samodzielnie sprawdzać oferty na chorwackich serwsiach internetowych:

nekretnina=nieruchomość
stan=mieszkanie
garsonjera/studio apartman=kawalerka/apartament typu studio
jednosobni apartman (dosł. “apartament jednopokojowy”) w chorwackim rozumieniu to apartament składający się z jednej sypialni oraz jednego pokoju dziennego,
czyli tak naprawdę z dwóch pokoi
kuća za odmor= dom wypoczynkowy
stambeni blok=blok mieszkalny
zemljište=działka
najam=wynajem
iznajmljivati=wynajmować
prodaja=sprzedaż
kat=piętro
prizemlje=parter
soba=pokój
kupaonica=łazienka
kuhinja=kuchnia