Źródło: lidermedia.hr


Damir Sabol jest jednym z najbardziej znanych chorwackich seryjnych przedsiębiorców. Oto kilka słów o jego osiągnięciach.

ISKON

W 1997 roku, tuż po zakończeniu studiów, założył firmę Iskon, która była jednym z pierwszych komercyjnych dostawców usług internetowych w Chorwacji.
Po dziesięciu latach działalności, wraz z innymi udziałowcami, sprzedał firmę lokalnemu gigantowi telekomunikacyjnemu HT (Hrvatski Telekom), którego największym udziałowcem jest Deutsche Telekom.

Računi.hr

W 2010 roku opracował innowacyjny system elektronicznej prezentacji i płatności rachunków oraz założył firmę Računi.hr
W ten sposób na chorwacki rynek wprowadził technologię i infrastrukturę umożliwiającą usługi e-fakturowania, czyli wystawiania faktur elektronicznych i elektronicznej wymiany dokumentów księgowych.
BICRO, rządowa agencja ds. wsparcia rozwoju technologicznego, wsparła projekt inwestując kwotę w wysokości 900 000,00 kun.
Po dziewięciu latach, sprzedał firmie chorwackiej grupie InfoDom.

Microblink

W 2012 roku Damir Sabol założył badawczo-rozwojowa firmę Microblink
Działalność firmy polega na rozwoju oprogramowań do skanowania i ekstrakcji danych, opartych na sztucznej inteligencji (PhotoPay, BlinkOCR, BlinkID, Blinkbarcode, PhotoMath).

Źródło: Netokracija

Microblink współpracuje głównie z bankami i dostawcami oprogramowania do bankowości mobilnej, którzy następnie wdrażają technologię Microblink we własnych aplikacjach mobilnych.

W ciągu ostatnich kilku lat firma Microblink otrzymała także liczne wyróżnienia ze strony branży fintech.

W 2019 roku Deloitte umieścił Microblink wśród 500 najszybciej rozwijających się firm w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.
Pierwszy produkt tej firmy, PhotoPay, zrewolucjonizował tę dziedzinę dzięki uproszczonym płatnościom rachunków.
Natomiast najbardziej znanym produktem firmy Microblink jest PhotoMath– praktyczna aplikacją mobilną, która potrafi rozwiązywać w czasie rzeczywistym zadania matematyczne za pomocą aparatu smartfona.

Źródło: kliker.ba

W 2014 roku w Stanach Zjednoczonych Damir Sabol założył firme Photomath Inc., która zaś jest 100-proc. właścicielem chorw. spółki zależnej Photomath d.o.o.
W lutym 2021 roku odnotowano, że aplikacja PhotoMath przekroczyła 220 milionów pobrań oraz rozwiązuje ponad 2,2 miliarda problemów miesięcznie

Dzięki temu, także w lutym 2021 r., firma Photomath pozyskała 23 miliony dolarów w ramach rundy finansowania serii B prowadzonej przez Menlo Ventures.

Pozostaje nam tylko się domyślać, jaki będzie następny projekt tego pomysłowego przedsiębiorcy.