Inwestycje Enterprise Investors w Chorwacji

Enterprise Investors jest najstarszą i jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej, specjalizująca się w wykupach spółek średniej wielkości oraz finansowaniu rozwoju dynamicznie rosnących przedsiębiorstw.

Firma działa od 1990 r. i utworzyła dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 mld EUR. Fundusze te zainwestowały ponad 2 mld EUR w 146 spółek działających w różnych sektorach gospodarki i zakończyły inwestycje w 135 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 4,2 mld EUR.

Intersport ISI

Źródło: intersport.hr

We wrześniu 2016 r. Polish Enterprise Fund VII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, podpisał umowę zakupu 100% akcji Intersport ISI, największej na Bałkanach sieci handlowej, wyspecjalizowanej w sprzedaży odzieży i sprzętu sportowego.

PAN-PEK

źródło: panpek.hr

W marcu 2018 Polish Enterprise Fund VII podpisał umowę, na mocy której objął 65% akcji PAN-PEK, jednego z największych chorwackich producentów pieczywa, prowadzącego też własną sieć sprzedaży detalicznej w Chorwacji.
W październiku 2020 r. Polish Enterprise Fund VII dokupił pozostałe 35% akcji PAN-PEK.

Studenac – największa pod względem liczby sklepów sieć handlowa w Chorwacji

Źródło: studenac.hr

Polski fundusz kapitałowy Enterprise Investors (Polish Enterprise Fund VIII) w czerwcu 2018 r. podpisał umowę zakupu 100% akcji Studenac, działającej wówczas na terenie Dalmacji sieci sklepów spożywczych.
W czerwcu 2021 roku Studenac przejął 100% udziałów Bure Trgovina d.o.o., sieci detalicznej w regionie Zadaru, w lutym 2022 roku Studenac przejął 100% udziałów Pemo d.o.o., sieci detalicznej w regionie Dubrownika. W ten sposób Studenac stał się największą chorwacką siecią handlową pod względem liczby sklepów

Studenac obecnie liczy łącznie ok. 750 sklepów detalicznych w całym kraju, zatrudniając ok. 4000 pracowników (od maja 2021 roku także w Zagrzebiu – w tej chwili Studenac liczy 11 sklepów detalicznych w stolicy) dla porównania – sieć sklepów spożywczych Konzum liczy ok. 600 sklepów detalicznych w Chorwacji, przy czym zatrudnia ponad 11 000 pracowników)

Michał Kȩdzia, Partner w Enterprise Investors odpowiedzialny m.in. za inwestycje EI w Słowenii i Chorwacji, w wywiadzie dla Večernji list oznajmił, że Fundusz do tej pory zainwestował ponad 250 mln euro w rozwój sieci sklepów spożywczych.

 

Źródła:

Enterprise Investors

https://lider.media/poslovna-scena/hrvatska/procitajte-ekskluzivni-intervju-s-michalom-k-dziom-najvecim-preuzimacem-kompanija-u-hrvatskoj-133383
https://www.vecernji.hr/biznis/studenac-preuzeo-trgovacki-lanac-pemo-1561818