Biorąc pod uwagę fakt, że zakup nieruchomości to jeden z najpopularniejszych tematów wśród Polaków planujących rozpocząć biznes w Chorwacji, postanowiłam podjąć współpracę z firmą Manus Dextra. W związku z tym poprosiłam założycielkę firmy, Panią Ewę Barišić, żeby Wam powiedziała więcej o tym, w jaki sposób pomaga swoim rodakom przy zakupie nieruchomości, i nie tylko. Zachęcam do lektury i kontaktu z panią Ewą.

Pani Ewo, proszę przedstawić siebie i swoją firmę, Manus Dextra.

Nazywam się Ewa Barišić, mieszkam w Chorwacji, a dokładnie w Splicie prawie od dwadzieścia lat. Z wykształcenia jestem ekonomistą i technikiem dokumentacji budowlanej. Przez wiele lat pomagałam Polakom w Chorwacji w rozwiązywaniu różnych tematów, pracowałam, jako manager w kliku firmach będąc głównie Prawą Ręką dla inwestorów z Polski. I tak narodził się pomysł o otwarciu własnej działalności o nazwie Manus Dextra, co nie oznacza nic innego jak „Prawa Ręka“ dla Polaków w Chorwacji. Obecnie firma Manus Dextra współpracuje z trzema biurami architektonicznymi, dwiema firmami geodezyjnymi, trzema firmami budowlanymi i prawnikiem, który jest ogromnym wsparciem dla naszych klientów w wielu dziedzinach a specjalizuje się głównie w nieruchomościach.

Tom Wheatley/Unsplash

Czym konkretnie zajmuje się firma Manus Dextra, jakie usługi świadczy i kto stanowi jej grupę docelową?

Manus Dextra oferuje kompleksowe usługi doradcze w wielu branżach, które są skierowane przede wszystkim do Polaków w Chorwacji.
Nasze usługi to legalizacja pobytu, założenie spółki, usługi administracyjne, wirtualne biuro, kategoryzacja apartamentów, uzyskanie dokumentów urzędowych, pozwoleń, koncesji, pomoc prawna w wielu dziedzinach a szczególnie związana z nieruchomościami, samym zakupem nieruchomości, analizą stanu prawnego nieruchomości, sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży, wpisem do ksiąg wieczystych, przepisaniem mediów, wsparciem z zakresu architektury, geodezji, prac budowlanych, rejestracji jachtów, skuterów wodnych, zakupem ubezpieczenia i winiety, organizacją ślubów.

Jak wyglądała Pani pierwsza współpraca z klientami z Polski?

Pierwszy klient, który do nas trafił nie znał języka chorwackiego i potrzebował pomocy w wyborze licencjonowanego architekta, którego zadaniem było przygotowanie projektu renowacji budynku i dobudowy piętra. W następnym etapie wspieraliśmy naszego klienta w uzyskaniu pozwolenia na budowę i przebiegu prac budowlanych, co oczywiście wiąże się z codzienną komunikacją z inżynierem budowy, inżynierem nadzoru, jak również z podwykonawcami.  Po zakończeniu prac budowlanych założyliśmy spółkę, dokonaliśmy kategoryzacji apartamentów, pomogliśmy przy wyborze księgowości. Stworzyliśmy tożsamość wizualną – Branding obiektu (logo, memorandum, wizytówki, papier firmowy). Pomagaliśmy przy tworzeniu strony internetowej począwszy od wyboru hostingu, poprzez rejestrację i aktywację domeny, otworzyliśmy również stronę na Facebooku, która w ciągu roku dosięgła ponad 4 tyś. polubień. Założyliśmy firmowe konto Google Bussines Account, które ma kilka tysięcy odwiedzin miesięcznie. Wsparcie przy bezpiecznym zakupie nieruchomości rozwinęło się we współprace, która trwa do dnia dzisiejszego.

W przyszłym tygodniu opublikujemy resztę rozmowy z Panią Ewą, a przy okazji zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej firmy Manus Dextra oraz do kontaktu z Panią Ewą (+385 91 781 16 18,  info@manus-dextra.hr).