Chorwacja na drodze do zielonej transformacji

odnawialne źródła energii w chorwacji

60% przedsiębiorstw uważa że zielona transformacja jest istotna dla ich biznesów, 52.5% rozpoczęło już zieloną transformację, a 13.7% planuje rozpocząć inwestycje w najbliższych 6 do 12 miesiącach. Brzmi obiecująco prawda?

 

Europa dąży do zielonej transformacji, więc do tego dąży też Chorwacja. Świadomość Chorwatów na temat zielonej zmiany rośnie na co jednoznacznie wskazuje ostatnie badanie, które sprawdzało postrzeganie i przygotowanie lokalnych przedsiębiorców do zielonej tranzycji. Jeszcze w 2021 aż 60% przedsiębiorstw uważało że zielona transformacja nie jest potrzebna. Analiza z 2023 pokazuje że świadomość rośnie i już 60% widzi to jako okazja do rozwoju, a tylko 10% jest przekonana że nic to nie zmieni. Aż 31,4% respondentów wskazało wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu energii jako najważniejszy składnik strategiczny. Kolejnym, według respondentów, najważniejszym składnikiem było zwiększenie efektywności energetycznej poprzez inwestycje w infrastrukturę, co stanowiło 22,9%.  Jako główne obszary rozwoju nowych produktów i usług to odnawialne źródła energii (61.9%), dekarbonizacja transportu (33.3%), sektor gospodarki wodorowej (14.3%) i magazynowania energii (9.5%). Podsumowując, zachodzą zmiany, które dla inwestorów są dobrym momentem do wykorzystania.

Dlaczego?

Są okazje i wyzwania z tym związane. Chorwaccy przedsiębiorcy chcą inwestować w ekologiczne rozwiązania dlatego że koszty prowadzenia biznesu stają się zbyt duże. Respondenci zauważają że finansowanie inwestycji to dla nich główna przeszkoda dla zrównoważonego i ekologicznego prowadzenia działalności gospodarczej w tym kraju. Stworzenie konkurencyjnej oferty, ekspertyza czy  inwestor z odpowiednimi zasobami finansowymi mógłby wypełnić tę lukę, dostarczając kapitału tak naprawdę gwarantują sukces na rynku, który wciąż nie jest szczególnie rozwinięty. To te najbardziej elastyczne przedsiębiorstwa, które szybko dostrzegają i wykorzystują okazje, potrafiąc jednocześnie znajdować nowe rozwiązania, odniosą największe korzyści z zielonej transformacji. 

Co można rozwinąć?

Chorwacja, z jej słonecznym klimatem, jest idealnym miejscem dla inwestycji chociażby w fotowoltaikę. Ponadto, ze względu na położenie nad Morzem Adriatyckim, istnieją również możliwości w zakresie innych odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa czy morska. Możliwości, a przede wszystkim predyspozycje są ogromne, a potencjał wciąż do wykorzystania.

Pomimo tych wyzwań, zielona tranzycja przynosi szereg korzyści dla środowiska i ekonomii. W miarę jak przedsiębiorcy na całym świecie starają się dostosować do wymagań zrównoważonego rozwoju, wydaje się, że Chorwacja staje na drodze do zielonej przyszłości zwiększając świadomość obywateli o zielonych rozwiązaniach.

Masz pytania? Chcesz z zainwestować w odnawialne źródła energii w Chorwacji i poznać więcej szczegółów? 

Od 10 lat pomagam polskim przedsiębiorcom rozwijać swoje firmy w Chorwacji, pomogę i Tobie – skontaktuj się by umówić się na konsultację