Podatek od nadmiarowych zysków w Chorwacji

“Porez na ekstraprofit” , czyli podatek od nadmiarowych zysków

Chorwacki rząd skierował do parlamentu projekt ustawy o podatku od nadmiarowych zysków
Podatek obejmie firmy, których przychody w 2022 r. przekraczają 300 milionów kun (ok. 40 mln euro) i notują wzrost o ponad 20 procent w porównaniu ze średnią z poprzednich czterech lat.
Spółki te będą musiały zapłacić dodatkowy podatek w wysokości 33 proc. od części zysku za 2022 r. przekraczającego o 20 proc. średni zysk uzyskany w latach 2018, 2019, 2020 i 2021.


Według szacunków rządu, podatkowi będą podlegać przede wszystkim firmy z sektorów takich jak:
✅przemysł przetwórczy
✅handel detaliczny
✅budownictwo
✅branża finansowa.

Minister finansów zaznacza, że celem wprowadzania nowego podatku nie jest ukaranie odnoszących sukcesy firm, ale redystrybucja zysku do najbardziej narażonych obywateli i gospodarstw domowych
Chorwacki Związek Pracodawców (HUP) sprzeciwia się podatkowi od nadmiarowych zysków, bo jego zdaniem podatek obniży konkurencyjność chorwackich firm na rynku europejskim i światowym w stosunku do firm z innych państw, w których nie wprowadzono nowego podatku.

Dla porównania:
Podatek od nadmiarowych zysków, tzw. windfall tax, wprowadziło lub zapowiedziało już wiele innych państw, np.:
🇵🇱W Polsce zapowiedziany został podatek od nadmiarowych zysków, który ma obejmować spółki Skarbu Państwa, firmy energetyczne jak również prywatne przedsiębiorstwa, które bez względu na rodzaj branży zatrudniają powyżej 250 pracowników. Stawka w wysokości 50% ma dotyczyć nadwyżki od średnich zysków z lat 2018, 2019 i 2021.
🇮🇹Włochy – opodatkowane zostały dodatkowe zyski spółek energetycznych (początkowo 10%, a obecnie – 25%, jeśli są one o co najmniej 10% wyższe niż w tym samym okresie poprzedniego roku i wynoszą ponad 5 mln euro).
🇭🇺Węgry – dodatkowy podatek będzie pobierany w 2022 r i 2023 r. od nadmiarowych zysków spółek energetycznych i banków.
🇬🇧Wielka Brytania – firmy z sektora naftowo-gazowego zostaną obłożone podatkiem od zysków nadzwyczajnych wynoszącym 35 %, a na producentów prądu zostanie nałożony taki podatek wynoszący 45 %

O dodatkowych szczegółach dot. chorwackiego podatku od nadmiarowych zysku napiszemy więcej w najbliższej przyszłości.