Chorwackie żeglarstwo zaczęło się poważniej rozwijać w latach 80-tych wraz z rozwojem sieci marin ACI, następnie w latach 90-tych nastąpiła stagnacja, a po 2000 roku nastąpił gwałtowny rozwój (wraz z rozwojem rezerwacji online).

Co wyróżnia Chorwację w świecie żeglarstwa i jachtingu turystycznego

Jeśli chodzi o samą infrastrukturę, to zdecydowanie Chorwacja jest wiodącym krajem w Europie, ale swoja pozycje zawdziecza też bogatym zasobom naturalnym. Mówimy tutaj o  1200 wysp, 6000 km linii brzegowej i bliskosci europejskiego rynku co daje przewagę Chorwacji nad innymi krajami.Chorwacja ma piękne wybrzeże, wyspy są blisko siebie (w odległości pięciu mil) w przeciwieństwie do Grecji, gdzie odległość między wyspami wynosi 25 mil.

Liczba około 4000 jachtów, które są obecnie zarejestrowane w Chorwacji, stanowi około 40 procent światowego czarteru. Około 70 procent tych statków znajduje się na obszarze wodnym Splitu. Według niektórych danych Chorwację odwiedza co roku około 500 000 zagranicznych gości żeglujących na jachcie, co daje w sumie około 3,5 miliona noclegów.  Chorwacja posiada ponad 70 przystani z łącznie 17 000 miejscami do cumowania.

Pozycja Chorwacji na światowej mapie żeglarskiej

Chorwacki przemysł żeglarski opiera się w dużej mierze na noclegach o średniej lub niskiej wartości dodanej. Jeśli spojrzymy na konkurujące kraje, zwłaszcza na zachodnią część Morza Śródziemnego jest tam znacznie mniejszy wolumen czarterów niż w Chorwacji, ale są tam bardziej rozwiniete warunki   serwisowe, których obecnie Chorwacja nie zapewnia w takim samym stopniu jak np. Palma de Mallorca, która jest centrum żeglarstwa na świecie.

Kiedy patrzymy na basen zachodniej części Morza Śródziemnego, widzimy, że żeglarstwo to coś znacznie więcej niż czarter. Jest to przemysł, który nie jest wyłącznie przemysłem usługowym, ale jest to kompletny rynek obejmujacy i  budowe statków i usług stoczniowych na znacznie wyższym poziomie.

Chorwacja ma ogromny potencjał

Można zauwazyć, że Chorwacja powoli wchodzi na wyższy poziom rynkowy. Przykładem są niektóre stocznie, które do tej pory produkowały duże metalowe statki , a teraz zostały przekształcone w stocznie jachtowe i stocznie usługowe.

 Jeśli spojrzymy na superyachting jako na kategorię i segment najwyższego poziomu luksusu, to średnia cena noclegu na superjachcie wynosi 47 000 euro. Tak więc potencjał w tym obszarze jest ogromny. Chorwacki Adriatyk jest najlepszym na świecie morzem dla turystyki żeglarskiej. Nie ma ani jednego miejsca na świecie, które miałoby wszystkie przewagi komparatywne, jakie ma Chorwacja, ktora jednak  nie wykorzystuje wystarczająco tego potencjału, biorac  pod uwagę fakt, że nie produkuje i nie obsługuje , a jedynie sprzedaje najtańszą usługę, jaką są usługi cumowania, skippera czy ogolnie obslugi charteru.  Istnieje ogromny potencjał, nie tylko dla przemysłu morskiego, ale dla całego zakresu od produkcji, inżynierii, rynków kapitałowych na całym świecie. Potencjal nadal nie rozwiniety na tyle, aby mozna  bylo powiedzieć, że jest to strategiczny zasób dla Chorwacji.

Chcesz zainwestowac w charter w Chorwacji ? Zainteresowal Cie ten temat?

Napisz do nas : hello@zielinskacrobiz.eu

Planujesz wakacje w Chorwacji ? Odwiedź nasz blog i sprawdź informacje z pierwszej reki!