Od niedawna  obowiązują nowe ceny ładowania samochodów  

elektrycznych na stacjach Petrola w Chorwacji i Słowenii, z 

przeciętnym wzrostem o sześć centów za kilowatogodzinę.

Na przykład, ładowanie baterii samochodu elektrycznego do przejechania 100 kilometrów na stacjach Petrola w Chorwacji do 25 czerwca kosztowało 4,5 euro, a nowa cena wynosi 5,85 euro.

Hrvoje Prpić, prezes Stowarzyszenia Kierowców Samochodów Elektrycznych, skomentował, że HEP, który otrzymał dotacje z Unii Europejskiej dla stacji ładowania ‘ELEN’, nie powinien dążyć do maksymalizacji zysków, ale do dobrobytu społeczności. Prpić zauważył, że wzrost cen ładowania nie można usprawiedliwiać wzrostem cen energii, ponieważ ceny energii elektrycznej spadły do poziomów sprzed wojny między Rosją a Ukrainą.

Obecne ceny na stacjach ładowania MOL w ramach stacji benzynowych ‘Tifon’ wahają się od 45 do 65 centów za kilowatogodzinę, w zależności od mocy wyjściowej, szybkości ładowania i usługi, której korzysta użytkownik stacji ładowania. Prpić zauważył, że inne firmy, takie jak Hrvatski Telekom, IONITY i Tesla, nie podążają za trendem wzrostu cen ładowania, więc prawdopodobnie wszystkie samochody elektryczne będą ładowane na ładowarkach amerykańskich i niemieckich firm oraz Hrvatskog Telekoma.

Sieć krajowych stacji ładowania samochodów elektrycznych obecnie liczy ponad 700 stacji, a sieci Petrola i HEP są wśród największych. Według danych Centrum Samochodowego Chorwacji, pod koniec ubiegłego roku liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych przekroczyła osiem tysięcy, podczas gdy udział ‘hybryd’ zbliżył się do liczby 24 tysiące pojazdów.

 

Jakie Wasze doświadczenia w podróżowaniu autem elektrycznym

w Chorwacji ?

 

Planujesz inwestycje w Chorwacji ? Napisz do nas : natalia@zielinskacrobiz.eu

Blog przygotowali : Igor i Iza z Prawdziwa Chorwacja

 

Source: https://novac.jutarnji.hr/novac/aktualno/petrol-i-hep-od-povisili-cijene-hrvoje-prpic-se-pobunio-hep-je-dobio-poticaje-njima-profit-ne-bi-trebao-biti-u-interesu-15349260