Polsko-chorwackie spotkanie na Kvarnerze

Na zaproszenie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej i PLL LOT, w czwartek, 14 maja 2022 r., 140 przedstawicieli polskich biur podróży i 40 dziennikarzy największych polskich mediów poleciało samolotem PLL LOT do Rijeki. Zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić Rijekę, Opatiję i miejscowość Vrbik na wyspie Krk.

Źródło: https://www.pgz.hr

Celem spotkania były:
1. promocja lotów z Polski do Chorwacji (w tym sezonie samoloty LOT-u będą latały z Polski do pięciu chorwackich miast: Dubrownika, Rijeki, Splitu, Zadaru i Zagrzebia -> planowanych jest aż 28 połączeń tygodniowo)
2. promocja Kvarneru na polskim rynku

Region Kvarner tworzy wąski pas wybrzeża graniczący z Półwyspem Istryjskim na północy Chorwacji. Do tego obszaru należą także wyspy w Zatoce Rijeckiej i niżej wzdłuż wybrzeża zwane Wyspami Kvarnerskimi (Cres, Krk, Rab, Lošinj)

 

W Opatiji odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział przedstawiciele strony chorwackiej (m.in. minister turystyki i sportu, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, dyrektor Kvarnerskiej Wspólnoty Turystycznej) i LOT-u.

Źródło: Vedran Karuza/Novi list

Nikolina Brnjac, minister turystyki i sportu, powiedziała:: „Polska jest naszym ważnym rynkiem źródłowym. Od początku roku polscy turyści w Chorwacji wykupili o 122 proc. więcej noclegów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co świadczy o tym, że polscy turyści już postrzegają Chorwację jako całoroczny kierunek. Badania wykazują, że Polacy poszukują coraz częściej destynacji o wyższej wartości, widzimy też wśród polskich turystów trend do poszukiwania integracji z lokalną ludnością, do poznawania lokalnej kultury.”
Kristjan Staničić, dyrektor Chorwackiej Organizacji Turystycznej, oznajmił: „Polska w ostatnich latach stała się jednym z najważniejszych rynków a także jedynym rynkiem, który w 2021 roku osiągnął lepszy wynik niż w roku 2019.

Źródło: Vedran Karuza/Novi list

Michał Fijoł, członek zarządu LOT, dodał: „Zeszłoroczny wynik przewozów do Chorwacji to nie przypadek. To efekt konsekwentnego działania naszego zespołu a także coraz większej popularności Chorwacji w Polsce oraz coraz większej liczby Polaków chcących przylecieć tutaj w dwie godziny. Mam nadzieję nie tylko na kontynuację naszych corocznych spotkań na początku sezonu, ale i na rozwój połączeń LOT-u z Chorwacją.”
Paweł Niewiadomski, prezes ECTAA oraz PIT, podkreślił: „Chorwacja może być przykładem dla wszystkich krajów europejskich, jak promować turystykę, wspólnie pracować dla dobra turystyki. Także ministerstwo turystki wzorcowo współpracuje z przedsiębiorcami z branży turystycznej i to wychodzi na dobre wszystkim stronom. – Jestem optymistą, co do tego roku. Gdyby nie rosyjska inwazja na Ukrainę, na pewno byłby lepszy niż 2019. Chorwacja ma w Polsce bardzo pozytywny wizerunek, a że do 2025 roku spodziewam się dwukrotnego wzrostu sprzedaży pakietów dynamicznych, wierzę, że duża ich część będzie dotyczyła rynku chorwackiego.”

Źródła:
https://www.novilist.hr/rijeka-regija/u-opatiju-stiglo-140-predstavnika-poljskog-turistickog-sektora/?meta_refresh=true
https://www.pgz.hr/objave/u-opatiju-stiglo-180-predstavnika-poljskog-turistickog-sektora-i-medija/
https://www.waszaturystyka.pl