Deep Tech MeetUp 2023: Odkrywanie Innowacji na Styku Polski i Chorwacji

A czy kiedykolwiek rozważałeś / rozważałaś by zainwestować w chorwacki startup?

Jako długoletni ekspert w relacjach biznesowych między Polską a Chorwacją mogę ci pomóc aktywnie włączyć się w rosnący rynek innowacyjny w Chorwacji.

Przykładem tego było ostatnie wydarzenie – Deep Tech MeetUp w Zagrzebiu, który odbył się w ubiegłym tygodniu. W ramach współpracy z Polską Innowacyjną – instytucją, która skupia przedstawicieli świata nauki i biznesu, podjęliśmy pierwsze kroki w budowaniu polsko- chorwackiego ekosystemu deeptech.

 

To wydarzenie przyniosło unikalne wglądy, możliwości nawiązywania kontaktów oraz inspirującą wizję przyszłości dla polskich ekspertów i inwestorów z branży deeptech i współpracy w regionie CEE.Rozwój sceny startupowej i deep techowej w Chorwacji w ostatnich latach pokazuje duże aspiracje tutejszych innowatorów. Potrzebą jest stworzenie ekosystemu, który wesprze rozwój regionu i odkryje potencjał dla polskich inwestorów. Meetup skupił się na poznaniu tego nowego rynku, rosnących możliwości, a także potencjalnych współprac w rozwoju branży deeptechowej w Polsce i Chorwacji. W spotkaniu wystąpili uznani prelegenci, w tym Zoran Segic, Wiceprezes ds. Sprzedaży i Partnerstwa w firmie Farseer – jednego z czołowych fin-tech startupów w Chorwacji; Vedran B. z SC Ventures- czołowej organizacji venture w regionie, Martina Silov, Dyrektor Wykonawczy w CroAI – pierwszej organizacji zajmującej się zrzeszaniem firm AI. Z Polskiej strony w spotkaniu uczestniczyli Łukasz Kaleta, CEO i Założyciel ART-Tech ASI – prywatny inwestor, Adam Dawidziuk z Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Sławomir Olejnik, Założyciel i CEO Deep Tech CEE Summit & Challenge.

Z dniem 1.01.2023 Chorwacja weszła do strefy Euro i Schengen co otworzyło jeszcze większe możliwości do inwestowania stabilizując walutę i ułatwiając przepływ osób i towarów. Ułatwienie dostępu do rynku i konkurencyjności pozwala na rozszerzenie działalności chorwackich startupów. Zainteresowanie badaniami i rozwojem jest tutaj duże, natomiast liczba instytucji badawczych nie odpowiada aktualnemu zapotrzebowaniu. W tym

kontekście Polska, posiadając własne zasoby i doświadczenie, może być cennym partnerem w wspieraniu rozwoju technologii głębokich w tym kraju co otwiera możliwość nawiązania strategicznej współpracy biznesowej pomiędzy naszymi krajami. Chorwacja dysponuje szerokim spektrum firm działających w różnych branżach, które zaangażowane są w wykorzystywanie możliwości technologicznych. Sprzyjające regulacje prawne i relatywnie niskie koszty utrzymania także zachęcają do inwestowania właśnie w tym regionie. Dlatego też Chorwacja ma realną szansę stać się regionalnym i kontynentalnym graczem w dziedzinie technologii i innowacji.

Podsumowując, Deep Tech MeetUp w Zagrzebiu jest przykładem jak mogę pomóc Polskim przedsiębiorcom i innowatorom w wejściu na chorwacki rynek innowacji i deeptech.