Wywiad Natalii Zielińskiej dla portalu Onet.pl

Natalia Zielinska w czerwcu 2022 roku udzieliła wywiadu dla portalu Onet.pl, w którym odpowiedziała na wiele różnych pytań związanych z jej życiem zawodowym i prowadzeniem biznesu w Chorwacji, w tym:
✅Czego nauczyło jej życie i prowadzenie biznesu w Chorwacji
✅Co stanowiło dla niej największe wyzwanie w chorwackim środowisku biznesowym
✅Jak pomaga Polakom oswoić się z rynkiem chorwackim
✅Jak Chorwaci postrzegają Polaków i jak wyglądają polsko-chorwackie relacje (biznesowe)
✅Jaka jest sytuacja na rynku chorwackim i jakie zmiany na nim zachodzą
✅Dlaczego mieszka w Ogulinie i jak to się stało, że właśnie tam założyła jedno z najpiękniejszych biur w Chorwacji
Business cafe woman talking to publicA także szczegóły dotyczące jej życia prywatnego, w tym m.in.:
☀️Jak zaczęła się jej przygoda z Chorwacją
💟Jak poznała męża i przeprowadziła się do Chorwacji
🏖 Jakie są jej ulubione miejsca w Chorwacji
Przytaczamy tutaj odpowiedź na pytanie Co byś dzisiaj powiedziała Polakom, którzy chcą zacząć swój biznes nad Adriatykiem?, a Was serdecznie zachęcamy do przeczytania całego artykułu.
Własny biznes to zawsze wyzwanie, nieważne gdzie.
Jeśli ktoś myśli o założeniu tu firmy czy przeprowadzce, musi być świadomy, że Chorwacja w wakacje a Chorwacja na co dzień, to nie to samo. Warto jednak spróbować, bo po przejściu pierwszej fazy euforii i drugiej fazy szoku i rezygnacji, przejdzie się do trzeciej — budowania własnego mikrokosmosu, z uwzględnieniem i uszanowaniem lokalnych zasad, ale zgodnie z własną wizją.
Z tego, co obserwuję, taki okres inkubacyjny trwa ok. 3 lata. Jeśli po tym okresie ktoś nadal zostaje w Chorwacji i walczy o swój biznes – wiem, że za kilka miesięcy będę go oglądać w wiadomościach. Ale jest też sporo osób, które przyjeżdżają i wyjeżdżają po roku, dwóch.
Nie ma nic do stracenia – przyjedźcie i sami sprawdźcie, jak to funkcjonuje i czy to wam odpowiada. Ja sobie nie wyobrażam życia poza Chorwacją, chociaż na co dzień walczę z różnymi absurdami. Chorwaci mówią: život krade, more vrati (życie kradnie, morze zwraca, oddaje). Myślę, że to jest fenomen samej Chorwacji, i pokazuje, jak bywa jednocześnie irytująca i niewygodna do życia, ale i przepiękna, czysta oraz ciepła. Dlatego też te jej wady trzeba wybaczyć i iść dalej.