(Częściowy) zakaz handlu w niedziele

Chorwacki rząd planuje wprowadzić zakaz handlu w niedziele:
Nowe przepisy będą jednak bardziej liberalne niż w Polsce: dopuszczą bowiem handel w sklepach w 16 niedziel w ciągu roku.
O tym, kiedy sklepy będą mogły być otwarte, mają zdecydować sami handlowcy: od właścicieli sklepów będzie zależało, w które niedziele ich sklepy będą czynne. W efekcie można się spodziewać, że zdecydowana większość właścicieli zdecyduje się na otwarcie sklepów w szczycie sezonu turystycznego

Zoe Sarlija, Davor Javorovic/Pixsell

Będzie jednak dużo wyjątków:
w niedziele czynne będą m.in.
☑️sklepy na lotniskach, w hotelach i muzeach
☑️na dworcach kolejowych i autobusowych oraz na stacjach paliw.
Jeśli chodzi o piekarnie i kioski, one też będą mogły być otwarte w niedziele, natomiast tylko od godz. 7 do 13.

Według propozycji rządu, wszystkim pracownikom ma przysługiwać dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50% za każdą godzinę pracy w niedzielę. Mianowicie, do tej pory przysługiwał im dodatek do wynagrodzenia za pracę w niedzielę, ale ponieważ nie został on ustawowo ustalony, w skrajnych przypadkach mógł on wynosić tylko 1% (średnio jednak wynosił 37%). P

Powodem do zmiany przepisów dot. handlu w niedziele jest zapewnienie pracownikom możliwości spędzania niedziel ze swoimi rodzinami.
Nowe przepisy nie będą dotyczyć restauracji, kafejek i pubów, czyli obiektów gastronomicznych.
Zarówno w lokalnych, jak i zagranicznych mediach ten temat krytykowany jest ze względu na to, że kłóci się z koncepcją całorocznej turystyki, do której Chorwacja ma dążyć.