Wejście Chorwacji do strefy euro – najważniejsze infromacje

Jak już pisaliśmy, od 5 września 2022 r. podwójne podawanie cen stało się obowiązkiem podmiotów gospodarczych w Chorwacji.
Ceny z kun na euro zostały przeliczone według stałego kursu wynoszącego 7,53450.

Z dniem 1 stycznia 2023 roku walutą obowiązującą w Chorwacji stanie się euro. Po wprowadzeniu euro, płatności w kunach będą możliwe tylko od 1 do 14 stycznia 2023, do godz. 24:00. Reszta będzie wydawana już wyłącznie w euro, według stałego kursu 7,53450 kun za 1 euro.
Od 15 stycznia 2023 roku płatności będzie można dokonywać wyłącznie w euro.

Poniżej przytaczamy praktyczny przelicznik walut:

Karty płatnicze mogą nie działać w Sylwestra

Przejście Chorwacji na euro najbardziej uderzy w hotelarzy, właścicieli obiektów gastronomicznych i klubów nocnych, których lokale będą pełne gości także w momencie przejścia na euro.

Mianowicie, banki przewidują komplikacje przy platnościach dokonywanych kartami, które moga potrwać nawet kilka godzin, w zwiazaku z tym zaleca się mieć przy sobie wystarczającą ilość gotówki. Ponadto, do połowy styczna, goście będą mogli płacić zarówno w euro, jak i w kunach, podczas gdy reszta będzie wydawana w euro. Restauratorzy spodziewają się chaosu, jednak licza na wyrozumialość gości i cierpliwość kelnerów.

Dla przykładu, we wczorajszym wydaniu gazety Večernji list, dyrektor pewnego chorwackiego hotelu odpowiedziala na pytanie, co stanie się z gościem, który przepił 1000 kun w Sylwestra, a nie ma przy sobie gotówki:

“To on i ja będziemy płakać razem. Za 1000 kun nie można go ścigać i mamy nadzieję, że goście będą uczciwi”.

Jeśli planujecie Sylwestra w Chorwacji, zadbajcie więc o wystarczającą ilość gotówki.

Wejście Chorwacji do strefy Schengen

Unijni ministrowie w Radzie UE jednomyślnie zatwierdzili rozszerzenie strefy Schengen o Chorwację od stycznia 2023 roku.

Od 1.1.2023 r. znikną uciążliwe kontrole dokumentów na granicach lądowych i morskich, a od 26 marca to samo stanie się na lotniskach.
Z kolei granice Chorwacji z Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą od 1.1.2023 r. staną się zewnętrzną granicą Schengen.
Jeśli będziecie w Chorwacji na Sylwestra i przyjedziecie samochodem lub autobusem, w drodze powrotnej nie będzie już kontroli granicznych.

Nie strzelaj!

Ponad 20 chorwackih miast zrezygnowało z pokazów fajerwerków. Chodzi międzi innymi o: Zagrzeb, Labin, Rovinj, Čazma, Opatija, Samobor, Rijeka, Pula, Cres, Zabok, Sukošan, Lovran, Gornja Stubica, Novigrad, Duga Resa, Oroslavje, Varaždin, Osijek, Poreč, Zabok, Požega, Malo Lošinj i Đurđevac.


Nie oznacza to jednak, że wprowadzono całkowity zakaz używania wyrobów pirotechnicznych ( zakazane jest używanie wyrobów pirotechnicznych należących do klasy F2 i F3) . Tak jak co roku, władze chorwackie apelują, żeby używanie wyrobów pirotechnicznych w Sylwestra i Nowy Rok odbywało się z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę.