Jednym z głównych wyzwań chorwackiej gospodarki jest relatywnie wysoki koszt pracy, wynikający między innymi podatku miejscowego tzw. prirez.

Prirez w Chorwacji

Wysokość tego podatku zależy od miejsca zamieszkania pracownika i w Zagrzebiu wynosi nawet 18%.
W celu powiększenia konkurencyjności wiele chorwackich miast zdecydowało się do tej pory podatek zmniejszyć bądź zlikwidować całkowicie (np. Bjelovar).
Niemniej nadal stanowi on podstawie budżetów lokalnych największych miast takie ja Zagrzeb czy Split.
Zagrzeb ma najwyższe pensje i najwyższy odsetek mieszkańców z wysokim wynagrodzeniem w kraju.

W ubiegłym roku wszystkie miasta i gminy uzyskały ponad 1,6 miliarda kun z tego dodatkowego podatku, z czego Zagrzeb uzyskał nawet 950 milionów kun. Następny jest Split z około 90 milionami, następnie Rijeka z 60 milionami i Osijek z około 50 milionami z prirezu. Tym samym w czterech największych miastach zebrano 1,15 mld kun, a we wszystkich pozostałych miastach i gminach tylko 450 mln kun.

Nowa reforma i nowe pytania

Dlatego wielu zaskoczyła wiadomość Ministra finansów o wdrożeniu nowej reformy podatkowej. W ramach reformy planowane jest zniesienie podatku od prirezu, co oznacza, że obywatele będą mieli większą część swojej pensji jako wynagrodzenie netto. Ponadto, podwyższy się tez kwotę wolną od podatku, co również przyniesie korzyści finansowe dla wielu ludzi. Niemniej jednak reforma podatkowa przyniesie także nieco trudności, ponieważ stawka VAT na paliwa zostanie podwyższona. To z kolei spowoduje wzrost cen paliw, co wpłynie na koszty codziennego życia oraz transportu. Mieszkańcy muszą więc przygotować się na to, że ich wydatki wzrosną.
Jak to wpłynie na rynek turystyczny? Miasta i gminy pozostaną bez dodatkowego przychodu, wiec zapewne podniosą opłaty lokalne to potencjalne może wpłynąć na wzrost ceny wynajmów.

Ale o tym przekonamy się w przyszłym roku.

 

 

 

 

Eksport i Import między Polską a Chorwacją: Analiza Rynku i Biznesowe Możliwości

Eksport i Import między Polską a Chorwacją: Analiza Rynku i Biznesowe Możliwości

Wprowadzenie nowego produktu czy usługi na zwłaszcza na rynek zagraniczny to trudny krok wymagający często znalezieniu kontrahentów, wiedzy o systemie podatkowym, prawnym, zwyczajach konsumentów czy też ich prawach w ramach ochrony konsumenta.  Szukasz sprawdzonego i...

Chorwacja na drodze do zielonej transformacji

Chorwacja na drodze do zielonej transformacji

60% przedsiębiorstw uważa że zielona transformacja jest istotna dla ich biznesów, 52.5% rozpoczęło już zieloną transformację, a 13.7% planuje rozpocząć inwestycje w najbliższych 6 do 12 miesiącach. Brzmi obiecująco prawda?   Europa dąży do zielonej transformacji, więc...