Model biznesowy znany i lubiany, nieoczywisty na rynku chorwackim, a z drugiej strony dynamicznie się rozwijający. Najnowsze analizy pokazują że zagraniczne jak i chorwackie franczyzy stały się kluczowymi siłami napędowymi lokalnej gospodarki. Wzrost świadczy o zdolności adaptacyjnej i innowacyjności chorwackiego rynku.

Przybywa tutaj zarówno sieci, jak i nowych punktów. Z 248 systemami w ponad 4500 lokalizacjach branża ta odnotowuje silne wzrosty. Innowacje technologiczne skupione na automatyzacji i zastosowaniu sztucznej inteligencji przyczynią się do dalszego rozwoju tego systemu. Szczególnie rozwijającymi się dziedzinami będzie edukacja dzieci i sektor wellness. Kluczowe trendy i przewidywania w Chorwacji? Rozwój krajowych mikrofranczyz, a także wejście na rynek nowych graczy zagranicznych.

Działalność franczyzowa w Chorwacji rozpoczęła swój rozwój w latach 60. XX wieku, a już w latach 80, franczyzowe przedsiębiorstwa rozpoczęły działalność hotelarską (Holiday Inn, InterContinental – Zagrzeb), a także w sektorze napoi i żywności (rozlewnie Coca Coli). Co ciekawe aktualnie rynek franczyzowy podzielony jest równomiernie z udziałem po 50% dla sektora usług i handlu detalicznego. Kolejne lata przyniosły rozwój i przejęcia franczyz np. Varteks – produkcja Levis, a także sprzedaż produktów marek takich jak Benetton, Sisley, McDonald’s, Fornetti czy Lush. Oprócz sektora mody, który dominuje na rynku z imponującym udziałem 43%, ten model biznesowy rozszerza się także na inne branże – urodę, zdrowie, nieruchomości i edukację. Poza tym 12% udziałem rynku może pochwalić się sektor żywności i napojów, co wskazuje na jego rosnącą popularność. W przypadku franczyz detalicznych sukces sieci franczyzowych w dalszym ciągu będzie opierał się na powrocie sklepów osiedlowych. Doskonałymi przykładami w Chorwacji są rynki Studenac i Plus, które od jakiegoś czasu flirtują z modelem biznesowym franczyzowym, choć nie mamy oficjalnego potwierdzenia, że wszystkie ich sklepy są franczyzowe. Dziś sieci te posiadają kilka tysięcy punktów sprzedaży, a idea obecności na każdym kroku doskonale oddaje sytuację na rynku globalnym, gdzie konsumenci powoli rezygnują z supermarketów na rzecz robienia zakupów w drodze do i z pracy w lokalnych sklepach. sklepy. Kolejno jest edukacja z 8% udziałem i sektor transportu w tym rent-a-car czy taksówki z 6% udziałem.

Przykład? Innowacyjny Tinker Labs, czyli franczyza która powstała w 2016 roku, a w ciągu ostatnich 4 lat wzrosła ponad dziesięciokrotnie, a największy wzrost przypadł podczas globalnego kryzysu wywołanego pandemią. 48 lokalizacji w Chorwacji, 21 w Serbii, 2 w Czarnogórze, 14 w Bośni i Hercegowinie, 3 w Macedonii i 2 na Węgrzech i kolejne 10 umów podpisanych na przyszły rok. Jak sami mówią ich ekspansja na tym terenie była głównie organiczna i bez dużych inwestycji w marketing. Trudnością okazało się natomiast dostosowanie materiałów i procesów do każdego nowego terytorium – zarówno pod względem prawnym jak i tłumaczeniowym.

Muzeum Iluzji to kolejny przykład sukcesu chorwackiej przedsiębiorczości franczyzowej, która rozpoczęła swoje korzenie w Zagrzebiu w 2015 roku. Dzięki imponującej metamorfozie i innowacyjnemu podejściu Muzeum Iluzji z sukcesem rozszerzyło się na cztery kontynenty i 25 krajów, licząc obecnie blisko 50 muzeów na całym świecie. Ich sukces to nie tylko odzwierciedlenie oryginalności i atrakcyjności koncepcji, ale także umiejętność dostosowania się do różnych rynków i kultur. Koncentrując się na dalszej ekspansji, zwłaszcza w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej, Muzeum Iluzji kontynuuje swój rozwój poprzez połączenie franczyzowego i korporacyjnego modelu biznesowego. 

Franczyza to model biznesowy w którym wielu chciałoby się sprawdzić. Co powstrzymuje przedsiębiorców? To najcześciej brak konkretnej wiedzy, niespełnione oczekiwania lub niewystarczające zaangażowanie. Nie ma uniwersalnego rozwiązania, które zapewni sukces rynkowy, ale korzystając z pomocy zespołu CroBiz pomożemy Ci dążyć do osiągnięcia Twoich planów biznesowych i uniknąć błędów w funkcjonowaniu na tym rynku. 

Masz pomysł na biznes? Zainteresowała Cię możliwość otwarcia lub rozwinięcia franczyzy w Chorwacji? Do każdego klienta podchodzimy w sposób indywidualny, zapoznajemy się z Twoją koncepcją, oferujemy profesjonalne doradztwo i wdrażamy działania. Skontaktuj się z nami już dziś.


Artykuł przygotowany na podstawie raportu Croatia Franchise Report – www.fip.com.hr