W 2023 roku w Chorwacji ogółem sprzedano 56 697 nowych samochodów osobowych, czyli o 28,6 proc. więcej niż w 2022 roku, kiedy sprzedano 44 088 nowych pojazdów. Wśród wymienionych pojazdów znalazło się także 1618 pojazdów w pełni elektrycznych, co jest jednocześnie największą liczbą sprzedanych dotychczas nowych pojazdów elektrycznych, zatem od początku roku łącznie zarejestrowanych jest ponad 6417 pojazdów elektrycznych. Liczba ta faktycznie bliższa jest 7000 mając na uwadze także używane i importowane samochody elektryczne. Oprócz tego pod uwagę wziąć należy turystykę i zapotrzebowania zagranicznych turystów, który w sezonie tłumnie przyjeżdżają do Chorwacji.

Chorwacka Poczta także inwestuje w pojazdy elektryczne. W tym roku ich flota powiększyła się o 100 nowych pojazdów elektrycznych, osiągając liczbę 423, co czyni ją największą flotą pojazdów elektrycznych w Republice Chorwacji. Udział pojazdów elektrycznych w całej flocie Poczty Chorwackiej wzrósł do 14%. Ponadto w Chorwacji coraz częściej spotkać można automaty paczkowe, które rozszerzają sieć zielonych kanałów dostaw. Paczkomaty są ważne w kontekście zrównoważonego biznesu, ponieważ ich zastosowanie zmniejsza emisję CO2 w taki sposób, że procent dostaw przy pierwszej próbie wzrasta, a pojazdy dostawcze muszą odwiedzać mniejszą liczbę lokalizacji.

Korytarz TEN-T w Chorwacji obejmuje autostrady na trasach Lublana – Zagrzeb i Varaždin – Rijeka, zatem niezwykle istotna dla nas część AFIR dotyczy także części dróg połączonych z korytarzem TEN-T. Celem jest wyposażenie co najmniej 50 proc. dróg łączących się z korytarzem TEN-T w stacje ładowania lekkich pojazdów elektrycznych do końca 2027 r. oraz wyposażenie wszystkich tych dróg do końca 2030. A kto zapewnia stacje ładowania w Chorwacji? Wymieniając tylko niektórych z nich to Crodux, Elen (HEP), HT (Croatian Telecom), Ionity, Mol Plugee (Tifon), Petrol i Tesla Supercharger.

W Chorwacji funkcjonuje aktualnie około 780 ładowarek przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych. Mimo to z 34 ładowarkami na 100 000 mieszkańców, wyposażenie Chorwacji jest obecnie 20 razy słabsze od najbardziej rozwiniętego rynku w Unii Europejskiej – Holandii i trzy razy słabsze od średniej Europejskiej. Rynek pojazdów elektrycznych odnotowuje znaczący wzrost sprzedaży każdego roku, dlatego bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniej infrastruktury ładowania, aby kraj był gotowy na stawienie czoła wyzwaniom.

Chcesz zainwestować w Chorwacji? Widzisz potencjał do rozwoju swojej działalności? Skontaktuj się z zespołem CroBiz by dowiedzieć się więcej o możliwościach rozwoju na tym rynku i zaobserwuj nas na portalach społecznościowych by być na bieżąco z nowościami z Chorwacji.